Jeg bruger Netgear WG311 v3 wireless, men samtidig er 1394 Netværks(kort/forbindelse) også tilsluttet med firewall. Skal de køre på sammen tid? Min forbindelse via Netgear er virkelig dårlig, da den hele tiden falder ud og jeg skal deaktivere og aktivere den igen for at komme på nettet. Any ideas??? mvh Trae
du kan prøve at hente netstunbler som viser din signalstyrke kanal nr med videre. Hvis signalet er på 70% og derover er det fint, nogle gange kan valg af anden kanal reducere støj.
Hvis du går ind i opsætningen på din router, (indtast gateway i din browser), kan du måske finde en funktion der hedder "keep alive", den er sikkert på off (default) aktiver den. Se hvad der sker, ellers skriv igen og vi tager den derfra.
NB! Du behøver ikke 2 forbindelser, bare den du vil bruge. Firewallen skulle ikke betyde noget. Hvis den ikke blokere din forbindelse, er det som det skal være, eller kan vi se på den senere.
okay tak. jeg har downloadet netstumber og kørt den også - resultatet er at signal/noise dBm under "channels" ligger de mellem 70 og 40 (Den starter med 100 dBm i bunden) men jeg har har ingen idé hvad det betyder for mig.
Hvad mener du "indtast gateway i min browser"? (sorry) Hvordan kommer jeg ind i opsætning af min router? Sidste ting - Skal jeg bruge windows til at konfiguere det trådløse netværk?
Den første gang jeg prøvede stod der at min IP adresse var ikke tilgægelig (mistede forbindelsen), men nu skal jeg indtaste mit brugernavn (email) og adgangskode, men det kan jeg desvære ikke huske - er der et standard kode?
yeah, men min ny pc crasher hver gang jeg har programmet åben i længer end 5 min. Der er masser af grønne strejer ved min forbindelse helt fra bunden op til toppen, hvor de andre netværk i området har de måske det tredje. I don't know. I'm tired of fucking with it for right now. It keeps going on and offline, on and offline. I have no idea how to change it to another channel other than the one i'm using now. when i installed it originally i followed the Netgear step by step instructions and, of course, it keeps fucking up. I'm just tired of using several hours here writing back and forth and not really getting anywhere. I do so much (however) very much appreciate the help you are offering to me, but I'm just too frustrated with it to continue on for now. I will be back. Thanks, Trae
p.s. i tried reading the info on netstumbler's webpage and under help within the opened program but what they write in the help guide and the way the program is built up, are not very similar. It's as though i am working with an instruction manual for the wrong product. some of us need step by step guides. I do know a little about pcs and can figure out somethings but that was like chinese to me...
yeah jeg har filter fra tele2 på min tlf linje men hver gang den ringer mister jeg også net forbindelse. Dette her er for indviklet for min level 1 computer viden
når du har internet siden åben gå i funktioner => Internetindstillinger => forbindelser Lan indstillinger OG sæt flueben ved automatisk registrering af indstillinger
har de router virket på et tidspunkt ? Har du prøvet at resette den. og køre dit netkort på full duplex, kan du se i enhedshåndteringen (kontrolpanelet => system => ehedshåndteringen)
ja den har virkede fint på den anden pc men da jeg skiftede den til denne pc begyndte den at gå on og offline. jeg har resettet den flere gange. Hvordan køre jeg netværkskortet på full duplex? Den står under enhedshåndtering (på listen under netværkskort
hej er først tilbage nu med det sammen problemer, men jeg vil nu afinstallere den version jeg har og opdatere med den du har fundet. Hvordan kan jeg skifter til en an kanal på min Netgear Smart Wizard. Det er som om der er (iflg Network Stumbler) for meget støj på den kanal jeg er på nu...
Hvis der er mange trådløse net i nærheden af dig kan det være en fordel at skifte til en anden kanal. Støj kan komme fra mange ting. Mange ting ligger på 2.4 GHz området, selv microbølgeovne kan være årsag til støj.
Det skal du nok i setup, på routeren. Når du skriver din Gateway ip (Skriv ipconfig i kommandoprompten) i adresselinjen i din browser, skulle du kunne komme ind på din router. I opsætningen, må der være noget om kanal valg.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.