Avatar billede giorgio Nybegynder
27. maj 2008 - 16:44 Der er 1 løsning

vmware player ip opsætning

Hej

Jeg sidder og roder lidt med at få en trixbox (Asetrisk@Home) op og køre. Den virker fint og der er hul igennem til internettet igennem vmware player på min XP SP3.

Mit problem er bare at den optager en anden ip adresse end jeg ønsker. på mit netværk bruger jeg 10.0.1.x og den vil gerne bruge 192.168.x.x.

Jeg har kigget på vmnetcfg.exe, men syntes ikke jeg blev klog på det.

Jeg vil gerne kunne fange den udefra altså lave fortfw. i min router, men den vil ikke acceptere at der benyttes andre adresser på netværket.

Håber det giver mening :) og at nogle kan hjælpe
Avatar billede giorgio Nybegynder
27. juli 2008 - 09:44 #1
ingen svar lukker spg.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester