29. maj 2008 - 10:49Der er
10 kommentarer og 1 løsning
Missing operativ system
Hej,
Jeg har en pc hvor der var installeret Windows XP på, så ønskede jeg at installere Linux SuSE og fik i den forbindelse en boot meni hvor jeg kunne vælge mellem Windows eller Linux. Dette var noget installationen af Linux klarede for mig :)
Så skulle jeg teste en andne HD forleden og da jeg så satte min gamle HD tilbage starter den nu ikke boot menuen op længere men skriver i "Missing operativ system".
Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.
Slettet bruger
29. maj 2008 - 10:54#1
prøv at gå ind i BIOS og check at HD referencerne stemmer overens med din hardisk eller sæt den til auto
Synes godt om
Slettet bruger
29. maj 2008 - 11:28#2
I biosen kan harddisken godt ses!
Men ja.. boot menuen virker ikke :(
Synes godt om
Slettet bruger
29. maj 2008 - 11:54#3
Det lyder skumelt, men det eneste jeg kan konkludere er at BIOS har ændret en indstilling siden du byttede HD og nu kan den ikke genkende den oprindelige HD eller HD er beskadiet hvilket lyder usansynligt. Hvad med at prøve at installere Linux igen?
Synes godt om
Slettet bruger
29. maj 2008 - 12:39#4
Kan man ikke installere bootmenuen igen eller det vil ikke hjælpe??
Synes godt om
Slettet bruger
29. maj 2008 - 12:53#5
Jo. Troede at bootmenuen var en del af Linux installationen. men prøv lige at boot fra noget andet og se om du overhovedet kan se dinne filer. Hvis Master Boot Record er stået af, skal du have fat i nogle heftige værktøjer
Har haft samme proglem, men i denne tråd hjalp dooble-g mig. Måske du kan finde noget hjælp her
Synes godt om
Slettet bruger
30. maj 2008 - 19:25#7
Det gør du ved at boot'e på din openSUSE dvd og på et tidspunkt får du muligheden for at vælge mellem
Ny installation, opdatering, eller andet
og der vælger du andet. Så får du nemlig muligheden for at vælge at køre en reparation, og så kan du vælge "brugerdefineret reparation" hvor en af mulighederne er at installere en ny bootloader.
Jeg har ikke prøvet det da jeg valgte forkert og lavede ny installation før andet
Synes godt om
Slettet bruger
30. maj 2008 - 19:33#8
Jeg skriver kun om at gendanne bootloader og ikke om din eksterne hardisk. Det kender jeg intet til
Synes godt om
Slettet bruger
05. juni 2008 - 14:28#9
Respons?
Synes godt om
Slettet bruger
17. juni 2008 - 15:26#10
Sorry det har taget så lang tid men har først lige fået adgang til computeren igen.
Da jeg satte installations dvden i og bootede på den fik jeg godt nok mulighed for installation men ingen repair!! En installation ser ud til at ville installere alt nyt hvilket jeg ikke har turdet at gøre på nuværende tidspunkt.
Jeg får kun mulighederne: -Boot from Hard Disk (resultat "Missing operating system") -Installation (har jeg som sagt ikke turdet endnu, stopper lige inden den begynder installationen) -Installation--ACPI Disabled -Installation--Safe settings (Har også forsøgt med denne) -Rescue System (giver mig adgang til en kommando linie) -Memory Test
Jeg ved ikke omo det kan give et hint....!!!
Synes godt om
Slettet bruger
10. oktober 2008 - 10:39#11
Lukker spm
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.