11. juni 2008 - 18:20Der er
9 kommentarer og 1 løsning
Valg af server med høj sikkerhed.
Jeg står og skal bruge en server/udbyder med høj sikkerhed på.
1) Hvis serveren bliver stjålet skal det ikke være muligt at få data/filer ud af den. (Måske noget med at krypter filerne) 2) Den skal understøtte SSL, MySQL, PHP, htaccess 3) Det skal være muligt at uploade filer via. php (HTML FORM)
PS. Det er ikke noget som skal bruges til Webshop.
Der er vel større chance for at den bliver hacket end stjålet. Kryptering af filer ..... Hvis man IKKE vil ha' nogen skal kunne få fat i noget, well, så skal det ikke på nettet.
Hvorfor ikke bare have den et sted hvor sikkerheden er i top ? Selv har jeg arbejdet et sted hvor det var med fingeraftryk, kode og chip for at komme ind, samt bombesikret rum, så...
showsource: Chance for at den bliver hacket end stjålet. Ja det er også der jeg tænker på (Måske noget med at krypter filerne)
jakobdo: fingeraftryk ? på computeren ?
Vi har selfølige også leget med tanken om at stille selve serveren hos firmaet, og så koble den på deres intern domæne-server. Men da firmaet ikke selv har IT-administrator, så er det jo lidt besværligt at skulle have fat i et andet firma som skal komme og lukke op for server ting osv..
en anden ting, hvis der var mulighed for at styre ip-adresser på serveren ville det være et stort plus, da vi ved hvilket adresser som skal have adgang.
#1 goeres med at kryptere alle diske. Det findes der standard software til. Hvis det er et delt web hotel, saa kan du naeppe faa dem til at goere det. Men hvis det er en dedikeret server, saa boer det kunne lade sig goere. Jeg er iorvrigt helt enig i betragtningen om at et godt hosting center har saa stor sikkerhed, at risikoen for tyveri af server er meget lille.
arne_v: Når tror ikke SSL helt standard alle steder :D
Men ja tyveri af server.. der mener jeg det skal ikke være et fusker firma som siger at server er blevet stjålet og der efter sælger oplysninger vidre eller hvad de ellers kunne finde på.
Er der ikke nogle som kan komme med et bud på sådan en løsning ?
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.