Avatar billede cybermike Nybegynder
10. december 1999 - 15:06 Der er 6 kommentarer og
1 løsning

Installation af ActiveX object

Jeg har et spørgsmål, angående ActiveX objecter, jeg har lavet et program som bruger TMediaPlayer´s activeX komponent.
Hvis så jeg flytter programmet til en anden pc´er, skal jeg så vidt jeg ved have Componenten med.
Kan jeg ikke bare sørge for at installere TMediaplayer.

Jeg ville helst hvis jeg kunne installere den igennem mit eget installations program!
Avatar billede stoons Nybegynder
10. december 1999 - 18:05 #1
SÅ VIDT JEG VED...
...så laver Delphi en Unit (I hvert fald hvos man beder om det), og så er det lidt ligegyldigt at flytte .ocx filen med!
Avatar billede cybermike Nybegynder
13. december 1999 - 08:10 #2
Det vil altså sige at: Jeg installere windows 98 forfra på en helt ny harddisk og så tager jeg min project1.exe fil over på denne harddisk og starter den, og så skulle det hele virker?
Det prøver jeg!
Avatar billede lrj Nybegynder
21. december 1999 - 18:27 #3
Det virkede altså ikke?
Avatar billede gusse Nybegynder
21. december 1999 - 19:36 #4
aner ikke om det virker, men hvad med

c:\windows\system\regsvr32 Activex.fil
Avatar billede retep Nybegynder
29. december 1999 - 20:32 #5
Du skal da også installere mediaplayer programmet på den nye maskine, i samme version som du har brugt i dit program...
Avatar billede cybermike Nybegynder
24. marts 2000 - 12:46 #6
Jeg har opgivet projectet, da ActiveX componenten får computeren til at gå ned så snart man afslutter programmet.

Hvisnogen kan afhjælpe dette, så kan i få de 100 point. Men indtil da lukker jeg dette spm.
Avatar billede lrj Nybegynder
26. marts 2000 - 00:18 #7
virker det mens programmet kører, men går ned når programmet lukkes, er der Windows ressourcer som du ikke allokerer/frigiver korrekt. Havde selv et program som bad windows om at fortælle hvor temp-biblioteket er. Men man skal kalde api'er med pchars, og ikke strings. Det virkede, men gik ned når jeg lukkede programmet.

Se, der var en historie fra det virkelige liv :)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester