Avatar billede n-emy Nybegynder
22. juli 2008 - 18:51 Der er 5 kommentarer og
1 løsning

Få domæne tilbage?

Hejsa eksperter

Jeg står i den situation, at en anden person står som ejer af mit domæne. Hvordan det er sket ved jeg ikke, men faktum er, at det gør han. Jeg har domænet både som .dk og som .com. Jeg blev første gang opmærksom på problemet tilbage i 2006, hvor jeg rettede henvendelse til ham, og han sagde at han ville overføre begge til mig. Jeg fik dem på gratisdns og dk-hostmaster (.dk-domænet) og regnede med, at den var fikset. Nu her 2 år senere slår jeg så op på speednames.com, og finder ud af, at personen stadig står som ejer af mit .com-domænet. Jeg har skrevet til personen, der lovede at gøre noget ved det i går, det har han ikke gjort, og han har så ikke svaret mig siden. Jeg har sendt ham 2 mails, og rykket ham flere gange på live messenger, og mit spørgsmål er nu, er der en måde jeg kan gå udenom ham og få mit domæne? Med til historien hører, at jeg kender personen, og at det er hos ham jeg lejer server pt..
Avatar billede erikjacobsen Ekspert
22. juli 2008 - 18:57 #1
En såkaldt "domænehaj" ville ikke være så flink, så jeg synes du skal gøre gengæld ved at være flink. Skriv pænt til ham, snak pænt med ham, send ham 3 flasker rødvin på forhånd, som tak for hjælpen.

Hvis der står en anden mand som ejer, er det jo ikke dit domæne, som du skriver ;)
Avatar billede n-emy Nybegynder
22. juli 2008 - 19:03 #2
Det er mit domæne, det er mig der har registreret og betalt i sin tid, så ved ikke hvordan det pludselig er kommet i hans navn? Men nu har jeg muligvis fundet løsningen, har fået at vide, at man selv kan ændre det når man har det oprettet hos gratisdns, er der en der ved hvordan man gør det?
Avatar billede erikjacobsen Ekspert
22. juli 2008 - 19:05 #3
Du kan gøre noget på whois.gratisdns.dk

At du een gang har betalt for det betyder stadig ikke at det er dit domæne i dag.
Avatar billede n-emy Nybegynder
22. juli 2008 - 19:15 #4
Jeg har betalt for det hvert år, og har netop fornyet det i forgårs, og det var der jeg fandt ud af det stod i det forkerte navn :) Tak for hjælpen :) Svar?
Avatar billede erikjacobsen Ekspert
22. juli 2008 - 19:54 #5
Nej tak, samler ikke. Svar selv, accepter blot dit eget svar.
Avatar billede n-emy Nybegynder
24. august 2008 - 13:15 #6
Okay så =)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester