Avatar billede sjokoman Juniormester
28. juli 2008 - 15:43 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

Kan kun pinge hjemmefra, men ikke få fat i netværk på kontor

På mit arbejede har jeg en fast IP 111.111.111.1, siger vi. Vi har en router fra Cybercity, der hedder zyxel P-660R-D1. Når jeg pinger hjemmefra, får jeg svar - ok. Jeg har et program SSH, som jeg prøver at lave en VPN tunnel med, men det lykkes mig ikke. Jeg kan slet ikke "ramme" routeren. Af cybercity fik jeg at vide, at jeg skulle åbne til den PC, der står bag routern og give et portnummer. Under NAT portforwarding. Men intet held. 192.168.16.81 port 21.
Hvad gør jeg galt? Er der et nemmere VPN program end det jeg bruger?
Begge steder bruger jeg F-secure antivirus firewall
Avatar billede draco999 Nybegynder
28. juli 2008 - 16:18 #1
Kan du pinge routern udefra??

Som du har fået at vide af CyberCity, så er det korrekt du skal åbne den port dit program køre på, åbenbart 21, også skal du forwarde til den computer du skal have fat i..

I Din F-secure skal du jo så lave en regl der tillader en forbindel fra din Faste ip adresse til din computer...
Jeg ville nok prøve uden din forewall var slået til for at se om det er der den er gal
Avatar billede sjokoman Juniormester
28. juli 2008 - 17:03 #2
Jeg kan sagtens pinge ip adressen. Jeg har slået f-secure fra. Men hvad er det, jeg skal åbne i routeren. Er det for det IP, jeg har derhjemme eller hvad er det.
Avatar billede draco999 Nybegynder
28. juli 2008 - 19:38 #3
I dint Router der skal du indsætte den port dit VPN program bruger, fx 21, eller 2000, eller hvad det nu bruger..

I adresse der skriver du ip adressen til den Maskine på dit netværk som skal modtage den her VPN forbindelse.

Altså din Internet IP.  som standart er  10.0.0.2, med mindre du har lavet noget om eller har flere computere på.
Avatar billede sjokoman Juniormester
03. juni 2010 - 08:42 #4
Jeg kom ikke videre og vil gerne lukke. Tak for hjælpen. mvh Johnny
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester