23. juni 2001 - 16:09Der er
32 kommentarer og 2 løsninger
STØRRELSER
Hvordan kan det være, at når jeg har en skørmopløsning på 1024px*768px at når jeg bare teste med en tabel med en celle der er sat til 2880px lang og 720px høj, at jeg ikke er plads til den i højden. Er der noget jeg har totlat misforstået.. Glæder mig til at høre
I et stadigt mere komplekst trussel landskab, hvor sofistikerede cyberangreb, ransomware og datalækager udgør en konstant risiko, er IT-sikkerhed for længst rykket direkte ind i bestyrelseslokalet.
Ja, jeg snakker om en tabel i en browser. Siger man ikke at vis man skal desige efeter en 800*600 skærm, skal lave sit layout i 760*420 px? Jeg har en 17 tommer skærm med god opløsning og den kan ikke passe...
hvis du giver mit din email adresse så kan jeg mail dig et lille program som kan jurstere størrelsen på din browser til at passe til diverse opløsninger uden at du skal justere på din skærms opløsning.
Først tak til agony (det klargjore en del af forvirringen)- 23 sek er jo noget ;-). Inden jeg deler pointes - zyclon, mit dokument skal vare meget langt. Kan det godt kun justere på højden?
Ja precis. Hvis jeg nu bare altid vil have at den skal have en fast højde, skal jeg så bruge java script. Og hvis jeg nu smoder 15 point oven i, kan du så give mig scriptet?
zyclon > selv web-guruen Jacob Nielsen skriver i sine bøger at lodret er pænest, men han siger jo så meget. Jeg er enig i dig med at det kommer an på ens idé :-) men der er meget lang imellem at man ser et side hvor der skal scrolles vandret hvis altså man køre med en opløsning på over 800 x 600.
Ja, men det er jo som altid ideen bag siden der afgør om opbygningen er brugervenlig eller ej. Derfor hader jeg alle de usabillity guruer der skal dødsdømme alting på forhåind.
MHT højden var det mig der var forviret (i to dage nu). Jeg mente en 880*600 opløsning gav 740 i browser højde - men det er selvfølgelig længden (det var så to dages frustration!). Jeg har lavet et site i flash til noget der hedder Kulturhavn som er hele KBHs havnefront ved det Kgl. Bibliotek der bliver lavet om til et kultur enferno. Sitet skal gengive den fornemelse det er at gå ned langs den lange havn --- et aflangt site! Mine links i flash scroller autmatisk der hen i sitet man skal - der er bare noget lækkkert over det aflange. Det er så ideen. Jeg syndes det kunne være lækkert hvis vinduet altid var 395px højt (mit nye justerede mål). Hvordan sætter man det så hele browser vinduet aldrig bliver støerre?
elnino > det er jo et helt nyt spørgsmål :-) der er grænser for hvad man kan få for 15 points :-) Mne..... du kan i din browser åbne et nyt vindue som så viser dit flash (håber du smider et link på til sitet senere).
zyclon > ham fyren bag www.prodic.dk har vist ikke fundet på en enste af de photoshop tutorials selv :-| Det er vist mere eller midre hygget fra www.andyart.com
Hov jeg mangler noget <table width=\"100% height=\"100% celpadding=\"0\" celspacing=\"0\"> Nu har du en tabel der fylder hele browservinduet i alle opløsninger!!!
<ole> agony >> Der tror jeg du tager meget fejl. Jeg er temmelig sikker på, prodic har lavet de tutorials selv. Prøv at specificere, hvilke af dem, du mener, han har planket. /mvh </bole>
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.