Avatar billede ThomasK Nybegynder
29. august 2008 - 20:55 Der er 5 kommentarer og
1 løsning

Internet svarer ikke på forskellige kommandoer.

Hej alle eksperter.

Jeg har en bror i spanien som har lidt problemer med sin pc. Som jeg så har logget på via fjernskrivebord for at se om jeg kan hjælpe ham. Problemet består hovedesagelig i at når han går ind på www.hotmail.com logger den fint ind, han kan også læse mails men nu kommer problemet: Hvis han trykker enten "besvar" eller "ny" står den bare og tænker. Og kommer ingen vegne. Der er også små problemer andre sider men ikke så galt som på denne. Nogle sider kører og fint. Har prøvet at pinge diverse danske servere og hans gateway mod routeren. Alle svarer fint!

Kan i hjælpe mig??

pft!
Avatar billede ThomasK Nybegynder
30. august 2008 - 16:36 #1
Vil lige skynde mig at sige jeg også har prøvet at installere firefox på han computer. Det var samme resultat!
Avatar billede ThomasK Nybegynder
30. august 2008 - 23:08 #2
Slet ingen der har et bud?
31. august 2008 - 08:09 #3
(Ustabil forbindelse ? Prøv med en anden putter ved samme forbindelse ?)
Avatar billede ThomasK Nybegynder
31. august 2008 - 23:35 #4
Ja det er selvfølgelig et forsøg værd, men som sagt det er min bror i spanien og tror ikke han kan låne sig til en anden putter dernede. Men han siger til mig at det er kommet efter de pludselig ikke kunne komme på nettet, så sendte ISP'en et nyt modem. Nu kan de komme på, men med problemet!
Avatar billede ThomasK Nybegynder
01. september 2008 - 18:50 #5
Du havde ret larry, han prøvede med en gammel computer og det var samme resultat. Svarer du lige så du kan få point!
01. september 2008 - 19:14 #6
Ping...
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester