Avatar billede sigurd_h Praktikant
11. september 2008 - 13:27 Der er 6 kommentarer og
1 løsning

To computere, én skærm

Hej

Er det muligt at have to computere tilsluttet en skærm. Jeg leder efter en løsning hvor det er muligt at arbejde på en computer på en skærm, for derefter at kunne "slå" over på den anden computer.
Findes der en løsning til det?

Sigurd
Avatar billede c-holst Novice
11. september 2008 - 13:32 #1
Avatar billede Jensen DK Novice
11. september 2008 - 13:32 #2
Ja det gør der jeg tror at det er Sandberg der har en swits, prøver lige at undersøge det.
Avatar billede pidgeot Nybegynder
11. september 2008 - 13:34 #3
Som c-holst er inde på, så lyder det til at du skal bruge en KVM-switch (som også lader dig dele mus og tastatur mellem de to maskiner). Præcis hvilken model afhænger selvfølgelig af om du skal bruge VGA eller DVI til skærmen, og evt. PS2/USB til tastatur/mus - hvis VGA og PS2 er nok, så er der http://edbpriser.dk/Products/Listprices.asp?ID=177864&searchArea=&Soegeord= til under 200 kr.

Hvis du kun er interesseret i skærm, og ikke mus/tastatur, så har din skærm muligvis to indgange - typisk en til VGA og en til DVI. Hvis du kan skifte på den "on demand", så var det måske også en mulighed.
Avatar billede c-holst Novice
11. september 2008 - 13:34 #4
http://edbpriser.dk/Products/Listproducts.asp?ID=41&Sort=&Soegeord=vga+switchbox&chkSoegSaetning=&searchArea=products
og en lang list over alverdens switchboxe. Der finder du sikkert alt hvad du har brug for
Avatar billede c-holst Novice
11. september 2008 - 13:37 #5
ja det er rigtigt. havde selv en skærm en gang der kunne klare 2 maskiner med indbygget switch
Avatar billede sigurd_h Praktikant
11. september 2008 - 14:13 #6
Tak for det.
Jeg kigger på det!
Avatar billede Jensen DK Novice
01. oktober 2008 - 08:06 #7
Sker der noget her?  Kan der afsluttes?
Du kan læse her hvordan man giver point / lukker sine spørgsmål.

http://expfaq.dk/behandling_af_svar#behandling_af_svar
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester

Seneste spørgsmål Seneste aktivitet
I går 21:00 Libre Office Impress Af Frank i Andre styresystemer
I går 11:47 VB script Af Jenshentze i Word
I går 11:21 Popup ved opstart Af mort1 i Windows
04/0918:50 Slet lokal konto Af ErikHg i Windows
04/0916:05 Ændre tal i en celle Af xvid i Excel