Avatar billede fjorbak Forsker
15. september 2008 - 14:06 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

Mit password på HDD

Hej gutter

Jeg har været uheldig mit motherbord gik ned og jeg har købt en ny pc. Min gamle havde et password og jeg kan ikke få lov til at flytte de data som ligger i dokumenter over på nu HDD via en boks jeg har, hvad gør jeg

mvh

Jan
15. september 2008 - 14:17 #1
Hvis det er passwordet til din brugerkonto i Windows, der er problemet, er løsningen at overtage ejerskabet af den pågældende mappe(/mapper). Det forudsætter at du har administratorrettigheder på din nuværende login.

Her er Microsofts beskrivelse af, hvordan du overtager ejerskabet.
http://support.microsoft.com/kb/308421/da
Avatar billede fjorbak Forsker
16. september 2008 - 08:34 #2
Tak for din hjælp, jeg havde ellers søgt højt og lavt men du klarede tingene og det skal belønnes, giv et svar

Jan
16. september 2008 - 08:35 #3
OK!
Avatar billede fjorbak Forsker
01. oktober 2008 - 15:19 #4
Du må undskyle at jeg ikke har svaret

Jan
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester