Avatar billede steelman Novice
16. september 2008 - 14:03 Der er 9 kommentarer og
1 løsning

Bluetooth mus til laptop

Hej,

Jeg har lige købt en ny bærbar (Zepto Znote 6625WD) som har indbygget bluetooth. Jeg har pt. en trådløs mus Logitech MX610(ikke BT) som har en usb dongle, som jeg er lidt træt af, og bange for en dag knækker af.

Jeg tænker så på, at købe en mus med bluetooth tilslutning, da jeg så helt slipper for at tilslutte en dongle. Til min stationære har jeg et Logitech MX1000 sæt som kører BT og fungerer fint.

Men er der nogen der har gode/dårlige erfaringer med at bruge BT mus til bærbar? Jeg tænker ift. batteri-levetid på laptoppen og musen? Nogle særlige produkter I kan anbefale?

Mvh
Steelman
Avatar billede thov Forsker
16. september 2008 - 14:17 #1
Der findes mus, hvor USB donglen kun rager 6 mm ud.
Jeg har en i en MSI WIND, og den er ikke til nogen ulempe, eller fare for sig selv.
Avatar billede steelman Novice
16. september 2008 - 17:46 #2
Jep - dem har jeg godt set. Men jeg tænkte bare, hvis jeg alligevel skal ud og købe en ny trådløs mus, så ville det være meget fedt at slippe helt for en dongle. Men jeg er bare nervøs for, om det vil gå meget udover computerens batteritid, at den heletiden har bluetooth aktiv.
Avatar billede john.doe Nybegynder
16. september 2008 - 18:32 #3
Avatar billede steelman Novice
16. september 2008 - 20:58 #4
narj - den er sq for lille :-) Må gerne være en mus i alm. størrelse ;-)
Avatar billede sn0wflake Nybegynder
17. september 2008 - 12:54 #5
Hvorfor søger du ikke bare inde på edbpriser.dk? En hurtig søgning gav 31 Bluetooth mus. Denne (http://www.edbpriser.dk/Products/Listprices.asp?ID=237313&Specs=true) mus fra Microsoft er normal menneskestørrelse og har en rækkevidde på 10 meter :)
Avatar billede sn0wflake Nybegynder
17. september 2008 - 12:56 #6
thov: Syntes steelman har fat i det rigtige. Hvorfor bøvle/bekymre sig om en dongle der kan knække af, hoppe ud, etc.
Avatar billede thov Forsker
17. september 2008 - 13:27 #7
sn0wflake -> Nævnte USB dongle kan simpelthen ikke knække af eller komme i vejen. Den er så lille, at man skal lirke den ud med neglene :-)

Men selfølgelig - ingen dongle er bedre end selv den mindste USB, og har man en tom PC-card (PCMCIA) port, så er john.doe's forslag et godt et, for den mus er konstrueret til at ligge i PC-card hullet, når den ikke bliver brugt.
Avatar billede steelman Novice
17. september 2008 - 16:22 #8
sn0wflake: Mit spørgsmål går som sådan ikke på specifikke produkter/mus. Men på folks erfaringer med at bruge en BT mus med en bærbar, set i forhold til laptoppens batterilevetid med BT aktivt konstant.
Avatar billede sn0wflake Nybegynder
17. september 2008 - 16:36 #9
Forskellen er minimal på forbruget af strøm. Hvis der overhovedet er forskel. En dongle tager jo også lidt strøm. Jeg ville købe en BlueTooth mus. Fordelene er ingen dongle og en ekstra port fri.
Avatar billede steelman Novice
17. september 2008 - 20:05 #10
Okay - har du erfaringer med det?
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester

Seneste spørgsmål Seneste aktivitet
I dag 21:00 Libre Office Impress Af Frank i Andre styresystemer
I dag 11:47 VB script Af Jenshentze i Word
I dag 11:21 Popup ved opstart Af mort1 i Windows
04/0918:50 Slet lokal konto Af ErikHg i Windows
04/0916:05 Ændre tal i en celle Af xvid i Excel