Jeg har vaeret saa taabelig at braende min eksterne harddisk af med for mange volt. Det er en saakaldt photobank af maerket vosonic 6230i som kan körer paa batterier og göre det muligt at gemme store maengder af billeder naar man rejser hvor der ikke er stikkontakter til en computer. Indeni sidder en 2.5" samsung 120 GB hdd.
Jeg har mistet min oplader for lang tid siden og da man ikke kunne faa en original anvendt en multioplader med regulerbar volt.
For en uge siden kom jeg hjem efter 3 uger i felten og satte dyret til at oplade. Desvaerre havde jeg ikke opdaget at volt reguleringen havde skubbet sig fra 5 (som den skal bruge) til 8 volt. Dagen efter skal jeg til at uploade mine billeder og der er ingen respons - man kan ikke engang hörer harddisken spinde.
Jeg har köbt en 2.5" ekstern hdd box og der er stadig ikke liv. Jeg er klar over at det er et MEGET daarligt tegn.
Er der haab endnu?? Hvem kan lave saadan noget? disken kan vel stadig have intakt indhold selv om elektronikken er braendt af.
Jeg er ekstremt taknemmelig for at du gad at laese dette - tusind tak.
Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.
Det var omtrent det svar jeg frygtede. Jeg har kun fundet en enkelt udbyder af saadan service og de har helt vanvittige priser. Det billigste tilbud jeg har fundet paa nettet har priser der starter ved 5000kr. Det kan jeg simpelthen ikke betale.
Er der nogen derude som har proevet at faa saadan noget gjort eller som selv har gjort forsöget? Maaske kender nogen et godt sted?
Et hvert raad er vaerdsat!
Store hilsner Jos
Synes godt om
Slettet bruger
19. september 2008 - 19:40#3
Prøv om det er muligt at finde et print til disken
Er du en gammel mand eller laver du grin med mig siden du bruger udtrykket "Aerboedigst"
Med et print mener jeg den elektroniske del på harddisken der er en vis sandsynlighed for at "kun" er den del der er smuttet Jeg vil gerne forsøge at hive dine data ud, prisen er 400,00 kr. + porto hvis det lykkes ellers betaler du kun porto. Er du interesseret så kontakt mig via min hjemmeside
Ha ha - en gammel mand paa 25 somre - med graa haar af nervösitet over at have tabt harddisken med resultatet af sit feltarbejde i Peru. Ej, jeg synes bare det er et sjovt ord ;-) De fjollede bogstaver skyldes forresten at jeg lige nu er I schweitz pga. mit studie.
Ok mht. printet. Det er jo ikke specielt vanskeligt at skaffe. Jeg kan jo bare köbe en ny harddisk af samme model.
Har du prövet at lave saadan en operation för?? Der er noget med at man bliver noed til at göre det i en sterilbänk for at undgaa at der falder stöv paa disken.
Tusind tak Jos
Synes godt om
Slettet bruger
19. september 2008 - 20:40#7
" Har du prövet at lave saadan en operation för??" Åh jo det er sket "Der er noget med at man bliver noed til at göre det i en sterilbänk for at undgaa at der falder stöv paa disken." Vi taler ikke om at adskille disken. vi taler om at udskifte printet og ad den vej hive data ud
Det kan lade sig gøre, hvis motoren ikke er død. Med 8 volt istedet for 5, ser det dog "sort" ud, vil jeg mene, det er næsten en fordobling af spændingen, man har jo lov til, at være heldig en gang imellem, så hvorfor ikke dig.
mht. omfanget af spaendingsforoegelsen fatter jeg faktisk slet ikke at problemet er naaet saa langt som til selve harddisken da der er et batteri og en masse andet kredsloeb fra fotobanken foer.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.