Avatar billede nightmare44 Nybegynder
01. oktober 2008 - 18:48 Der er 7 kommentarer

Problemer med at få 5,1 Surround Sound

Hej Experter.
Jeg har her for nylig købt mig et Logitech z- 5500 anlæg som har 3 * Jack stik udgange til input til anlæget. De alle 3 virker men når jeg sætter en af jack stikket til computeren og spiller musik så kører selve min driver eller lydkort jo selvfølgelig på 2.1 Surround, som jo er standard for computeren når der ikke er tilføjet et jack stik til enheden. men så har jeg været inde i mit driver program til lydkortet og i kontrolpanel og kigge. og i kontrolpernelet har jeg valgt: [lyd, Tale og lydenheder] - [skift højtalerindstillinger]  "Højtalerindstillinger" - [Avanceret] - [5,1 Surround Sound] . Men under min driver [Realtek HD Audio Konfiguration] kan jeg ikke vælge 5,1 Surround. Eller jeg får overhovedet ikke muligheden for at vælge det under opsætning. Der kan jeg kun vælge [2 speakers] . Så det er nu jeg spørg jer experter. Hvad kan jeg gøre ? Mit anlæg lyder jo ikke så godt igen når jeg ikke har baghøjtalerne ordentligt med og når det er sat forkert op i opsætningen på computeren. Er der nogle derude der kan hjælpe mig ?

Skal jeg have ny driver?
Og er sikker på at den så gider at spille 5,1 Surround Sound til mit Logitech Z.5500 anlæg.

Mange gange tak på forhånd .

MVH

Anders Beider
Avatar billede johnstigers Seniormester
01. oktober 2008 - 20:21 #1
Avatar billede corleonedk Nybegynder
01. oktober 2008 - 22:37 #2
Du skal lige lukke din anden tråd,ved at ligge et svar selv og acceptere.

Mht til dette..Hvis jeg forstår dig ret,så sætter du kun et stik i udgangen på dit lydkort.Og det er ikke nok,der skal side 3 i kortet også.Eller kan den ikke spille i 5,1 og derfor får du også kun vist 2,1=2 højtalere.Da det er det eneste den er i stand til at spille med den opsætning..Der skulle gerne gå en sort+grøn og en gul ledning ind i dit lydkort,og ikke kun en grøn.
Avatar billede nightmare44 Nybegynder
02. oktober 2008 - 07:50 #3
Tak for dit svar. Og har jeg bemærket. :)
Avatar billede corleonedk Nybegynder
02. oktober 2008 - 09:40 #4
Hvis du mener jeg hjalp med en løsning på dit problem,så accepter mit svar her..Og husk lige at lukke den anden tråd.
http://expfaq.dk/behandling_af_svar#behandling_af_svar
Avatar billede johnstigers Seniormester
05. oktober 2008 - 11:45 #5
Hallo???
Avatar billede corleonedk Nybegynder
09. oktober 2008 - 12:25 #6
Du må lige acceptere mit svar,så vi kan få den lukket nightmare..
Avatar billede johnstigers Seniormester
09. oktober 2008 - 20:59 #7
....

så har han fået 4 mails - tager han telefonen lige så tit han tjekker mail?

Get it... vi skriver 2008....
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester