16. oktober 2008 - 21:34Der er
20 kommentarer og 1 løsning
emails fra experten
Hvordan slår jeg fra, så jeg ikke hele tiden modtager emails. Så vidt jeg kan se så skal man være Pro medlem? Også for ikke at modtage nyhedsbrev?
Men det er forhåbentlig ikke rigtig. Det eneste det resulterer i, er falske emails eller at man sætter emails fra experten som spammails hos sin emailudbyder..
"Men det er forhåbentlig ikke rigtig." Du checker da bare ekserten.dk's betingelser, og hvis det ikke lige er godt nok for dig, så er der sikkert andre fora.
Erikjacobsen læs nu hvad jeg skriver, inden du sviner mig til. Jeg skriver, at det forhåbentlig ikke er rigtig, og så skriver jeg lige efter hvorfor.
Der er jo ingen grund til at vælge et nyt forum, men hvis jeg SKAL modtage de emails, så skriver jeg da bare en forkert email på min profil, så jeg ikke modtager nogen. Dette gør jeg selvfølgelig ikke alligevel, da det nok ikke er lovligt, at give en forkert email. Men så sætter jeg mit spamfilter til at stoppe alle mails fra eksperten.
Er det ikke dumt, at man skal tvinges til at modtage emails, bare fordi man ikke er Pro Medlem? Som jeg sagde er det eneste, som det fører til, at jeg sætter spamfilter til at stoppe dem. Det resulterer så i, at eksperten aldrig vil kunne sende mig vigtige mails, hvis der blev behov for det. Derfor kan det hverken være i min eller i ekspertens interesse?
Erikjacobsen jeg tror ikke du har læst min første besked ordentligt igennem. I min mening er det en provokerende besked du kommer med. Jeg sviner ikke eksperten til. Jeg stiller mig bare undrende over, hvis det forholder sig således, selv om jeg ikke engang er klar over om, der er en knap, jeg har overset.
Til Leif: Jeg snakker sådan set om stort set alle emails fra eksperten. Jeg har været medlem i et par dage, og jeg har allerede modtaget omkring 30 beskeder herfra.. Under kategori abonnering er alle felter tomme. (skal de ikke være det, eller skal de være krydset af?)
Under Nyhedsbrev er der et flueben i at jeg gerne vil modtage nyhedsbrevet. Dette felt kan ikke slås fra.
Jeg vil gerne, i hvert fald til at starte med, have det hele slået fra. Jeg er helt ny på eksperten, så det kan godt være, at der er knapper, som er blevet overset,
Det skal siges, at jeg har sat spørgsmålet til 0 point, fordi jeg så i en anden tråd, at man ikke skulle give point for spørgsmål, som omhandler eksperten. Er det korrekt forstået?
Du omtaler stadig IKKE hvad det er for en type emails du ikke ønsker, der er fx. følgende typer: Nyt spørgsmål i en Abonneret kategori Nyt indlæg i et Abonneret spørgsmål Nyhedsbrev (Kan kun slåes fra som Pro)
Lig mærke til her på siden at der er et felt som hedder Abonner, det er vinget af og det betyder at jeg modtager en mail når der er et nyt indlæg i denne tråd.
Sorry, men emfr08ab dit egen start virker lidt negativ i stedet for at være positiv og sætte dig ind i tingene for du begynder på sætninger som: "Men det er forhåbentlig ikke rigtig. Det eneste det resulterer i, er falske emails eller at man sætter emails fra experten som spammails hos sin emailudbyder.."
Altså Abonnér ned i venstre hjørne af denne side. Det vil altså sige, at jeg bliver nødt til at bruge spamfilter eller blive promedlem for ikke at få fyldt min email op?
Eller gør jeg noget forkert? Det håber jeg ikke, for så svært kan det jo ikke være at fjerne et flueben :)
Nu plejer det ikke at være svært at lave en Regel i sit mailprogram at fx. mails fra en bestemt afsender eller lign. skal slettet eller med bestemt indhold.
Nu er det længe siden at jeg ikke har været Pro, men jeg mener da bestemt at du kan fjerne hakket fra feltet (Der er en funktion lige nedenunder som kræver Pro)
"Det vil altså sige, at jeg bliver nødt til at bruge spamfilter eller blive promedlem for ikke at få fyldt min email op?" - Nej da, der er flere muligheder: Lad være med at bruge eksperten.dk, eller blive pro-medlem. Jeg forstår stadig ikke hvad du jamrer over.
Forstår ikke hvad du har imod eksperten... Jeg synes, at jeg har gjort det klart, at jeg gerne vil bruge eksperten. Så hvorfor blive med at anbefale mig at forlade siden?
"Jeg forstår stadig ikke hvad du jamrer over."
Hvis du læser alle post igennem, kan du se, hvad det var, jeg ville have svar du. leif har besvaret det meget godt.
Det virker nu tak. Jeg bliver bare nødt til at skrive en besked. Det er jo bare lidt irriterende, at jeg skal skrive en besked i alle de andre spørgsmål for at fjerne fluebenet.
Idéen med at få en mail er jo naturligvis at kunne hjælpe spørger videre eller blive opdateret på sit problem, fx. dem som bruger lidt tid herinde ville have for meget at skulle holde med manuelt
emfr08ab -> Men det er erikjacobsen siger at du har indgået en aftale med Eksperten da du oprettede dig og de regler skal jo følges. Så hvis du ikke ønsker at få fx. Nyhedsbrev er der 2 valg: Blive Pro eller Forlade siden igen.
Det er det samme med Reklamer, dem kan du slippe for hvis du vælger at betale. Husk at sådan en her side er gratis at drive.
"jeg gerne vil bruge eksperten. Så hvorfor blive med at anbefale mig at forlade siden? " - med fare for at gentage leif: Det er et gratis forum, så læs og følg reglerne. Eller bliv væk. Hvor er problemet? Nå skidt, nu fjerner jeg fluebenet - der er vist kogt suppe nok på den regnorm. ;)
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.