Avatar billede Slettet bruger
08. november 2008 - 23:02 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

Home19 problemer

Jeg har en hjemmeside på TDC´s home19. Jeg kan tilgå home19 fra en af mine Win XP maskiner, men ikke fra den anden. Hvis jeg i et browservindue skriver ftp://home19.inet.tele.dk kommer login popuppen frem, efter jeg skriver login og pass, kommer siden kan ikke vises. Hvis jeg kører en test via IE så kommer denne besked:
'Diagnosticering af HTTP, HTTPS, FTP HTTP-, HTTPS-, FTP-forbindelser
warn FTP (Aktiv): Fejl 12003 under oprettelse af
forbindelse til ftp.microsoft.com: The server returned extended
information
info HTTP: Der blev oprettet forbindelse til www.microsoft.com.
info HTTPS: Der blev oprettet forbindelse til www.microsoft.com.
warn FTP (Passiv): Fejl 12002 under oprettelse af forbindelse til ftp.microsoft.com: The operation timed out error En FTP-forbindelse blev ikke oprettet.

Prøver jeg med Total Commander så får jeg denne besked: Illegal port command og port command failed.

Jeg har prøvet WS ftp, Bullet ftp og TDC´s anbefalede Core ftp, ingen af dem kan gå på home19.

Det mest mærkelige er: Jeg har nogle bekendte der har en server stående, de servere kan jeg tilgå med førnævnte programmer uden problemer. Jeg kan uploade og downloade fra dem, men home19 er der intet der kan få hul på på denne maskine.

Jeg har prøvet at slå windows firewall fra, det hjælper ikke.

Jeg sidder bag en LevelOne 1418 router hvor denne maskine med problemerne har under virtual server, port 20 og 21 åbnet. Den anden maskine som ingen problemer har med at tilgå home19, har slet ingen åbne porte under virtual server indstillingen, men den ryger på alligevel.

Maskinen her med problemerne har en ftp server kørende, den kan folk også tilgå og både uppe og downloade, men hvorfor i alverden kan den ikke snakke sammen med home19?
Avatar billede dalbjerg Nybegynder
09. november 2008 - 23:28 #1
prøv at slå passive fra eller til.
Avatar billede Slettet bruger
10. november 2008 - 05:39 #2
Hjælper ikke.
Avatar billede Slettet bruger
19. november 2008 - 14:11 #3
lukker
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester