I forbindelse med opdatering til ie7 af Windowsupdate er der opstået et problem på rigtigt mange Win XP maskiner. Mange XP maskiner forsøger at benytte den gamle ie6 af websiten.
Symptomer: Kort efter at computeren er startet går den tilsyneladende kold i en lang periode. Svchost bruger muligvis 100% af cpu'en. Windows reagerer ikke på højreklik og det er vanskeligt at få task manager frem.
Start med at skrive services.msc, og stop dernæst servicen automatiske opdateringer. Det skulle give tid til at køre nedenstående fixes.
Start med at opdatere Windowsupdate agenten. Det kan gøres ved at downloade den herfra:
http://download.windowsupdate.com/v7/windowsupdate/redist/standalone/WindowsUpdateAgent30-x86.exeLuk alle browsere mens opdateringen køres.
Hvis der kommer en fejlbesked om at filen allerede er installeret, så prøv at installere den med wuforce switchen: WindowsUpdateAgent30-x86.exe /wuforce
Kør dernæst dette hotfix som løser et problem i msi.dll:
http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?displaylang=da&FamilyID=7a81b0cd-a0b9-497e-8a89-404327772e5aHvis dette ikke løser problemet så gør følgende:
Stop automatiske opdateringer, men deaktiver ikke servicen.
Gå til C:\WINDOWS\SoftwareDistribution\Download og slet indholdet af folderen. Gå også til C:\WINDOWS\SoftwareDistribution\DataStore og slet filen DataStore.edb (dette sletter windows update history).
Forsøg Windowsupdate.
Hvis det STADIG ikke virker, så stands servicen automatiske opdateringer en gang til og omdøb SoftwareDistribution folderen til SoftwareDistribution.old. Windows skulle genopbygge den automatisk ved næste besøg hos windowsupdate