Avatar billede olesen85 Nybegynder
23. november 2008 - 15:59 Der er 9 kommentarer og
1 løsning

nedgrader til xp

Hej:D

jeg er ved at nedgrader fra vista til xp. men når jeg boot´er fra min xp cd kører det fint lige ind til at den skriver "installationsprogrammet fandt ingen harddiske på din computer. kontroller, at alle hardiske er tændt og korrekt tilsluttet, og at al diskrelateret hardwarekonfiguration er korrekt. dettet kan betyde, at der skal køres er diagnosticerings- eller installationsprogram fra producenten. installationsprogrammetkan ikke fortsætte. tryk på f3 for at afslutte."
Avatar billede Slettet bruger
23. november 2008 - 16:11 #1
på din cd der fulgte med bundkortet eller på producenten af samme kan du finde SATA driveren som du skal ligge på en diskette eller en bootbar usb pen.husk det er ikke sleve programmet men bare driveren og så under install af xp i starten at lade den pege på driveren.


http://www.helgec.dk/xp-install.html

her er lidt at læse på.
23. november 2008 - 16:11 #2
... det er sansynligvis SATA 'helvedet' der spøger...
23. november 2008 - 16:12 #3
... samt her ->
http://www.eksperten.dk/artikler/1104
Altså INGEN FORM FOR INTERNETFORBINDELSE undervejs ...
Avatar billede olesen85 Nybegynder
23. november 2008 - 16:16 #4
okay prøver jeg
Avatar billede olesen85 Nybegynder
23. november 2008 - 16:36 #5
kan ikke finde en sata driver man har fundet ud af at mit bundkort er et quanta 30CB
Avatar billede Slettet bruger
23. november 2008 - 18:41 #6
Hvorfor kalder du det 'ned'gradere.
Hvis jeg turde kaste mig ud i det, ville jeg også af med det forb...... lo..
Avatar billede olesen85 Nybegynder
23. november 2008 - 20:34 #7
ved ikke er det ikke det deet hedder.
Avatar billede Slettet bruger
24. november 2008 - 08:00 #8
Jeg vil kalde det for en opgradering, lav en slipstreamet installationsskive med SP3 og SATA driverene på, så er problemerne overstået,du kan se her hvordan man gør og programmet hentes undervejs det går over flere sider på Dansk.
http://computergeil.dk/guide-til-slipstreaming-af-xp-sp3.14415.ahtml
Avatar billede Jensen DK Novice
24. november 2008 - 08:06 #9
Du skal også være opmærksom på at din XP skive skal have mindst SP2 på, for at den kan finde din SATA disk.
Avatar billede olesen85 Nybegynder
24. november 2008 - 22:46 #10
har problemer med at finde driveren
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester