24. november 2008 - 00:10Der er
7 kommentarer og 1 løsning
Hrutigste løsning / optimering for at belaste serveren mindre
Hejsa jeg vil høre om der er nogle gode fif som kan bruges for at mindske belastningen på serveren lidt.
Kan man fx få noget ud af at lave dubletter af de mest bruge filer der inkluderes i næsten alle filer? fucctions.php og den slags filer. (fx fucctions1.php fucctions2.php fucctions3.php )
Jeg bruger cache og har optimeret databasen lidt og vil da gerne høre om andre fif som evt kan hjælpe?
Nej nej. Der har været lidt problemer med surftowns server de sidste dage og så kom jeg bare først til at tænke på om det var overbelastning, men fandt så ud af at det er serveren som ofter er sløv i disse dage. Og så fik jeg ideen med at lave dbletter af de mest belastede filer. Men det hjælper måske ikke?
Ideen med at lave dubletter ville være at skrive: require("function".rand(1,9).".php");
Og så ville belastningen blive fordelt på 9 ens filer istedet.
Nej, det skulle være lige meget, hvilke filer, der åbnes. At åbne en hvilken som helst fil vil bruge noget af serverens kraft, og det er slækkelse af denne kraft, som du oplever, når serveren sløves.
Det eneste, der kan ske ved at lave dubletter, som jeg ser det, er at din browser skal cache nye filer hele tiden i stedet for bare at vise allerede hentede filer. Hvis den viste allerede hentede filer, ville serveren muligvis spare noget kraft.
Det er muligt, at jeg tager fejl på nogle af disse punkter, men det er i hvert fald min overbevisning. =)
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.