Avatar billede tigerdyr2007 Praktikant
14. december 2008 - 13:21 Der er 5 kommentarer og
1 løsning

Windows på gammel disk + ny RAID controller

Hej Eksperter

Jeg har en fungerende XP installation på en 80 GB SATA disk, og har installeret et RAID controller kort, med to nye 500 GB disks. (RAID 1)
Jeg vil nu gerne installere XP på de nye disk(s), og bruge den gamle som 'midlertidig backup' indtil data er overført.
Jeg tænkte så om det vil give problemer når man starter den nye installation op, at der sidder en ekstra disk i, som jo bootes tidligere i bootsekvensen end den ekstra SATA controller, og de begge har en Windows XP installation?

Bonus spørgsmål, kan man partitionere en RAID disk inden installation af XP, således man på klassisk vis har et datadrev, og et program drev, men på de samme to diske?
Avatar billede juleulven Nybegynder
14. december 2008 - 13:32 #1
well når du booter med en RAID controller skal du jo ind og opsætte det raid. dvs bygge det og sige hvilke diske der er medlem af det raid.

dvs du tager dine 2 500GB diske og sætter i et raid. herefter vil du kunne formatere det setup. hvorledes du vælger at partitionenere det tror jeg afhænger meget af hvilken raid controller du har købt.

Herefter når du skal installere windows skal du jo i starten indlæse driverne til den controller via F6.

Så vælger du installation på det drev du byggede tidligere via RAID controllerens tilhørende software.
Avatar billede tigerdyr2007 Praktikant
14. december 2008 - 13:55 #2
Det er jeg med på, men hvad sker der når der så er installeret Windows på to drev/diske? Vil bare sikre mig det hele også virker når jeg er færdig med at rode rundt.

(Og at trykke F6 under installationen og installere RAID controllere virker ikke, selvom den påstår det, det problem har jeg løst ved at inkludere drivere til RAID controller på en Windows Slipstream CD)
Avatar billede juleulven Nybegynder
14. december 2008 - 20:25 #3
umiddelbart bestemmer du jo hvilken disk den skal boote op på først ... og hvis jeg var dig, ville jeg helt fjerne den gamle disk inder installation af det nye setup ..
Avatar billede tigerdyr2007 Praktikant
14. december 2008 - 22:31 #4
Vil jeg så  gøre, men efter installation skal jeg jo have den anden i, og overført alle data - dokumenter billeder mv. ville være sweet at slippe for at brænde 60 GB over på DVD'ere...
Og jeg kan ikke vælge boot rækkefølge i bios, da kortet er et ekstra kort, og ikke indgår i en af de 4 SATA controllere på bundkortet, efter bundkortets bios kommer så mit udvidelseskorts bios under opstarten, som kan konfigureres på forskellig vis (RAID mv).
Avatar billede dragonknight Juniormester
14. december 2008 - 22:48 #5
Når din RAID er oppe at køre med windows installeret, slukker du maskinen, og kobler den gamle disk til, og starter maskinen. derefter kan du kopiere indholdet fra den gamle til den nye.
Avatar billede tigerdyr2007 Praktikant
09. september 2009 - 18:11 #6
Point -luk
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester