Avatar billede taamas Nybegynder
29. juni 2001 - 18:25 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

Hvorfor

Hvad betyder _root.alpha og hvad skal man bruge det til??????????????????
Jeg syntes det står i alle knapper man downloader for at se hvordan de har gjord Hvad gør det?
Avatar billede donslund Nybegynder
29. juni 2001 - 21:11 #1
Det er jo nok et eller andet med alphaværdierne af grafiske elmenter. Altså deres synlighed. Hvad er den sat til? 100%?
Avatar billede elnino Nybegynder
01. juli 2001 - 14:24 #2
Det bruges nemlig til gennemsigtighed - eller hvor farvesyret et element skal være og så skrives det ikke helt som du har skrevt men feks:

_root.dit_element._alpha=30

du skal have nanvnet på det elemetn du vil ændre alphaen på og så en værdi hvor 100 er 100% farvegennemsyring
Avatar billede taamas Nybegynder
28. september 2001 - 13:43 #3
oki
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester