Jeg skal lave en ændring i en hjemmeside lavet i ASP.net. Filerne ligger som filnavn.aspx og filnavn.aspx.vb.
Kan jeg lave ændringen i filnavn.aspx.vb filen og hvilket værktøj kan jeg anvende? (notepad). Jeg er i tvivl om aspx.vb filen skal kompileres inden den publiceres på serveren eller filen bliver fortolket ved runtime? dvs. jeg kan lave ændringen i notepad og teste med det samme.
Alle input velkomne, da jeg kommer fra den "gamle asp verden"
Mød en af Nordens fremmeste eksperter i adfærdsdesign – Morten Münster, der bl.a. har skrevet ” Jytte fra marketing er desværre gået for i dag” – på Computerworld Cloud & AI Festival.
Til større ændringer er en rigtig IDE bedre, da den kan hjælpe dig med syntax.
Det bliver kompileret automatisk ved første request.
Synes godt om
Slettet bruger
29. december 2008 - 13:42#2
Jeg er selv nyere (2 år) i ASP.NET. Jeg vil nok også anbefale at studere "det smarte" i asp.net i forhold til klassisk asp. (Håndteringen af formularer, lister, database, objekter m.m.) Min opfattelse er at man kan lave en asp-side med betydeligt færre antale kode-linjer end i klassisk asp. Mht. editor/udviklingsmiljø bruger jeg Visual Studio. Der er rigtig god syntax-hjælp. Så er det jo også smart at man kan afvikle applikationen fra editoren. Du har en "rigtig debugger" der stopper koden, der hvor der er en fejl, og muliggør trinvis afvikling af koden hvis du f.eks. skal overvåge hvilke værdier en variabel er blevet tildelt.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.