Avatar billede KANYE4wild Nybegynder
28. december 2008 - 20:20

Editering i WarIII exe til opstart i anden netværksadapter

Jeg anvender programmet Hamachi, som, for jer som ikke ved det, er et non-configuration VPN-værktøj, der danner en LAN forbindelse mellem WAN forbindelser, kort fortalt.

Som sagt, Warcraft III lader mig ikke vælge hvilken netværksadapter jeg skal starte spillet op med, og dette burde man kunne scripte sig ud af i executablen.

Jeg har testet at deaktivere mine andre netværksadaptere, på nær Hamachi adapteren, og starte spillet op, og det virke fremragende - altså problemet ligger bare i at fortælle min executable hvilken netværks adapter den skal bruge.

Jeg står lidt på bar bund, og måske kunne en af jer eksperter give mig et par tips til hvordan man mere generelt løser denne slags problemer :)

På forhånd, mange tak.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester