Avatar billede Slettet bruger
13. januar 2009 - 08:51 Der er 1 løsning

Kan ikke komme i kmix

Hvis jeg prøver at komme i kmix, hopper ikonet og lægger sig på panelet. Men jeg kan ikke åbne det. Det får jeg brug for, når jeg f.eks skal installere Skype.

Desuden virker testlyden ikke i YaST.

Ikke de store problemer med at høre lyden fra f.eks Amarok.

Har ingen ide om, hvordan jeg skal få ordtnet det.
Avatar billede Slettet bruger
13. januar 2009 - 18:11 #1
Jeg har haft enorme problemer openSUSE 11,1.  Har installeret det måske 7-8 gange.

Idag blev dt endnu værre. Efter at have installeret vlc fra YaST startede computeren op med, at der var en fatal fejl, og der var kun et sort skrivebord. Kunne logge ind som root, men det hjalp ikke at fjerne vlc igen og heller ikke at søge på det ord, hvor der ved opstarten stod at der var en fatal fejl.

En automatisk reperation meddelte mig, at filsystemet på 2 partioner var ødelagt, men det kunne ikke reperares. 

Også i failsafe var der samme melding og det sorte skrivebord.

Jeg har lovet helgec en pause, så jeg vælger i en periode at stoppe med openSUSE
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester