Avatar billede la_vita_mia Nybegynder
20. januar 2009 - 12:31 Der er 6 kommentarer og
1 løsning

Windows vista og AVG 8,0 - computeren kører langsomt

Hej alle i på eksperten.

Jeg har haft genindstalleret min pc (fabriksindstillingerne). Jeg har vista og bruger den gratis udgave af AVG (nyeste version).

Da jeg installerede AVG kom der en sidebemærkning om, at jeg skulle "et eller andet" med mit Vista program, ellers ville computeren køre langsommere end normalt.
Det skal jeg så love for den gør!

Håber der er en derude der ved, hvad det er jeg skal downloade, for at hele systemet igen får en normal hastighed.

MVH

Dorthe
20. januar 2009 - 13:32 #1
... generelt: Har du fuld WindowsUpdate incl Vista SP1 ?
Avatar billede la_vita_mia Nybegynder
22. januar 2009 - 10:28 #3
Jeg har Windows Update, men jeg ved ikke med Vista SP1. Computeren er sat til at downloade de nyeste opdateringer. Computeren er købt i sommeren 2007 med vista på.
Jeg forstår ikke hvad du mener med din nederste kommentar.

MVH

Dorthe
22. januar 2009 - 10:45 #4
Det er vist rigtigt nok med Vista og AVG8.X - der skal download en bestemt opdatering fra M$ Update.
Så hvis man tager en RÅ IKKE opdateret Vista så vil instalationen af AVG8.X brokke sig...

Smut manuelt til WindowsUpdate; findes i [start] menuen... og følg guiden der og instalér _alle_ update elementer der vises...

M$ ServicePack1 til Vista -> http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?displaylang=da&FamilyID=f559842a-9c9b-4579-b64a-09146a0ba746
Avatar billede la_vita_mia Nybegynder
04. februar 2009 - 14:11 #6
tak for tippet. Det vil jeg gøre. Hvordan giver jeg dig de points man skal give?
11. februar 2009 - 20:41 #7
(Du fik givet Point til dig selv... såååå... det var nok ikke på den måde *S*)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester