Service på bilen - endnu en gang en dyr omgang. Gode råd søges ?
Hej.
Håber der er en eller flere der kan hjælpe mig vedr. service af bil. Jeg har lige haft min Peugeot 207 (fra 01.06.07) til sit tredje service tjeck - denne gang 70.000 km. Syntes at det hver gang har været en meget stor regning jeg har fået fra den autoriserede forhandler som har udført servicen og er derfor begyndt at overveje at finde et andet værksted. Nedenfor har jeg oplistet alle positioner (VÆRKSTED + RESERVEDELE) fra den faktura jeg har fået ex. moms og kunne godt tænke mig at høre Jeres mening - om I syntes det er fair eller om jeg kan få det meget billigere andet steds - evt. om nogle af omk. er fyld (læs: bare for at de kan tjene ekstra). Hvad mener I evt. det skulle koste? På forhånd tak for hjælpen.
VÆRKSTED Basis service eftersyn dkk 763,00 Bremser bag rengjort/smurt dkk 218,00 Brændstoffilter udskiftet dkk 381,50 Bremsevæske udskiftet dkk 272,50 Special smøremiddel dkk 19,25 Bremsekorrosions behandling dkk 23,75
Jeg vil umiddelbart sige at det lyder yderst rimeligt for en autoriseret forhandler, og kan ikke umiddelbart finde noget der er værd at spare væk.
Om der er opført noget for at tjene ekstra tvivler jeg stærkt på. I så fald skulle de jo f.eks. have angivet oliefilter, men rent fysisk ikke have skiftet det - og det har man da hørt om, men jeg tror ikke det finder sted på et autoriseret værksted. - det er jo et spørgsmål om at stole på forhandleren.
Det du vil kunne spare, ved at rykke til en "uautoriseret" mekaniker er arbejdslønnen og prisforskellen mellem originale og uoriginale reservedele. Jeg vil anslå du kunne have sparet 200-500,- på ovenstående, fordi det drejer sig om en standardydelse (service eftersyn).
Men ovenstående med den bemærkning at jeg absolut ikke selv er mekaniker - har bare altid brugt "baggårdsværksteder" og så selv lavet service som ovenstående på min egne biler.
én ting, som en "uautoriseret" mekaniker nok ikke ville have på regningen, er hhv. "Brændstoffilter udskiftet" og "Brændstoffilter", samt "pollenfilter". Det er typisk sådan noget der skiftes fordi det står i servicebogen at det er tid til det i dette serviceeftersyn. Men en almindelig mekaniker der blot laver alm. serviceeftersyn, ville springe dette over - indtil du kommer og klager over "kængurodiesel" fordi brændstoffilteret er helt stoppet til. Og pollenfilteret så tilstøvet, at pollen alligevel slipper forbi, eller helt er stoppet så du ikke kan få frisk luft i bilen. Altså begge dele ting som er rart at få skiftet, men måske ikke har været nødvendigt her og nu.
Jeg har, lige som ole madsen, selv altid foretaget de fleste reparationer på mine egne biler. Jeg er enig med ham i, at det ser fornuftigt ud. Umiddelbart ser prisen for brændstoffilteret lidt høj ud, men jeg kender ikke noget til, hvilken type det er.
Hvis du bor i nærheden af Sverige eller Tyskland er der noget at hente på regningen ved at få dine service lavet der!
//B
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.