og for lige at gøre det klart for alle, så har jeg naturligvis gjort at jeg kan uploade filer så store som 200 mb, samt at jeg ikke har gjort sådan at det kun er visse typer man kan uploade! Jeg kan uploade alle filer... Bortset lige fra .swf
Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.
Jeg har kodet et ligende upload system en gang - og har lige forsøgt at oploade en swf-fil uden problemer.
Det lader til at den eneste distingte forskel mellem mit system og det på http://www.w3schools.com/PHP/php_file_upload.asp er at jeg ikke tjekker efter filtyper. Men du skriver godt nok at du har fjernet dette tjek?
Jeps, den kommer her... Det skal lige siges at den chekker dog 1 af filerne, men det er kun billedet hvilket du nok kan læse dig frem til, den anden burde jo bare kører derudaf..
Ikke i den kode du lige har lagt op. if ((($_FILES["file"]["type"] == "image/gif") || ($_FILES["file"]["type"] == "image/jpeg") || ($_FILES["file"]["type"] == "image/pjpeg")) && ($_FILES["file"]["size"] < 200000000)) { // en masse kode } else{ echo "Invalid file"; }
Jeg ved ikke helt hvor du vil hen? Den kode kommer ikke videre hvis det ikke er en af de 3 billedtyper...
Så oploader jeg så en anden fil.. file1 som bliver kørt op via: <input type=\"file\" name=\"file1\" id=\"file1\" /> hvor både navn og id er file1 og file1 bliver ikke kørt igennem
Dit script frasorterer alle andre filer, end de tre typer billeder. Hvis du vil have os til at forholde sig til, hvad der sker i en evt. anden kode, må du vise den =)
Under alle omstændigheder er den kode, du viser, ikke den kode, du bruger. Hvor kommer f.eks. denne Tuborg fra:
</table> </div> <br> "; } // <-- Den dér
Den ville udløse en fejl, hvis det faktisk var dén kode, du testede med ;o)
Nej, det _kan_ ikke virke! Så kan du også få ting til at falde opad ;o)
$_FILES["file"] henviser til en fil, der er uploaded fra et felt med name="file". Skulle det virke med feltet, du viser, skulle du bruge $_FILES["file1"] overalt i din kode.
Du bliver nødt til at være ærlig. Ellers har vi ikke kinamands chance for at hjælpe dig - og dine forklaringer hænger overhovedet ikke sammen ... uanset, om du selv kan overskue det eller ej.
olebole - selvom jeg ofte plejer at symes du svarer fedt på spørgsmål, men nu er det simpelt og jeg har SELV løst det uden nogen form for ændring.. og det VIRKER...
Den oploader 2 filer og jeg ér skam ærlig, men hvis ikke engang du kan læse den kode der og forstå den oploader 2 filer men kun chekker 1, så er der noget galt :)
Nej, du vrøvler! Det script, du har vist her, _kan_ ganske enkelt ikke virke. Jeg vil ikke ligefrem beskylde dig for bevidst at fylde os med løgn, men det, du skriver, passer ikke. Hvis det skulle passe, behøvede du slet ikke noget PHP-dokument for at uploade.
Nej, du har absolut ikke 'busted' nogens 'påstande'. Du har vrøvlet en hel tråd igennem =)
*) Hvis du med første input vælger en fil, der er over 200.000.000 bytes - eller en fil, der ikke er af en af de tre billedtyper - kan intet slippe igennem fra det andet file-input.
*) Hvis du med første input vælger en fil, der er under 200.000.000 bytes - og er en af de tre billedtyper - slipper alt helt ukritisk igennem fra det andet input (uanset, hvor farligt, det end måtte være).
Det er der da vel ingen ved sine fulde fem, der kan mene, skal være sådan!
Få dog lige armene ind til kroppen og opfør dig, somom du var over fire år gammel. Kan du ikke finde ud af at skrive nogenlunde civilliseret, burde du holde dig fra offentlige fora! Du virker ikke spor mere seriøs, når du begynder at råbe bandeord af folk, der prøver at hjælpe dig og påviser dine fejl ... tværtimod!
Du blev netop _ikke_ kaldt 'løgner'. Når du ikke magter at fatte, jeg ekplicit gjorde klart, at jeg netop _ikke_ kaldte dig 'løgner', så er der vel ikke så meget at sige til, du heller ikke forstår resten.
Du provokere bevidst, men det præller af på mig ole.
Du vil ikke ligefrem beskylde mig for at lyve bevidst, men jeg løj ubevidst så? Hvilket jo stortset er det samme, som om at jeg intet fatter af php.
Som udgangspunkt i scriptet er det vigtigste at billedet er som det skal være, og så kan jeg så selv vælge et andet billede eller en fil eller noget andet som skal uploades sammen med.
Kan du stadig ikke se scriptet virker, selvom jeg udpeger følgende:
og som sagt undskylder jeg for mit sprog.. Jeg er stadig igang med at træne mig selv til ikke at blive for overilet, hvilket jeg har meget mani med, men som jeg prøver at komme af med.
Nej, jeg provokerer ikke. Men jeg tænker heller ikke så primitivt, at jeg ikke kan se forskel på at lyve bevidst og at fortælle noget, man tror er sandt, men som ikke er det. Der er en verden til forskel!
Dit script - som du viser det - er det rene selvmord. Hvis blot jeg uploader et billede af en bar mås, som er af én af de tre typer, kan jeg f.eks. uploade en 'sjov' php-fil som 'Movie'. Den kan jeg så efterfølgende kalde med hvad somhelst til følge =8-O
Så du synes jeg skal limitere den til f.eks wmv, flv, swf, mov etc. som en slags sikkerhed?
Det er jo naturligvis ikke et script tilgængelig for alle, men det er rigtigt at alle login kan hackes og derfor er min side naturligvis også et mål, hvad foreslår du?
Inden du indsætter i databasen, skal du naturligvis sikre dig, at alle variabler indeholder det forventede og er sikre at indsætte. For at sikre dig med sql-injections bør du bruge mysqli, hvis din server understøtter det: http://dk2.php.net/manual/en/book.mysqli.php
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.