07. februar 2009 - 16:44 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

Spools starter ikke

Min kærestes computer vil ikke starte print spooleren, og kan derfor ikke finde nogen printer el. anden service dertil.

Det er Vista@32 på en Packard Bell et el. andet.

RPC kører, så det er ikke der den er galt. Den siger der er et andet program der skal være startet, inden Spools kan starte, men jeg ved ikke hvad der ellers skulle køre sammen med den, udover RPC. Alt som er afhængigt af RPC kører :s

AVG finder ikke noget (Ja.. Ikke min favorit..)

Heller ikke Anti-Malware :s

Nogen tricks?

Alt det med at starte den via prompten, har jeg prøvet..
Avatar billede haverslev Novice
07. februar 2009 - 17:32 #1
Prøv lige at tslette temp filer osv

kan gøres via:
Hent og instalér CCleaner http://www.ccleaner.com/ + http://www.spywarefri.dk/manualer/ccleaner-manual.htm
Under installationen får du tilbudt "Yahoo Toolbar". Sig NEJ til den.
Lad programmet foretage en oprydning.
11. februar 2009 - 10:02 #2
Virker ikke. Tror ikke det kan laves :s
11. februar 2009 - 10:49 #3
Nu fik jeg gang i den, ved at skrive sc config spooler depend= rpcss med administrator rettigheder. Tvivler bare på det bliver permanent :s
18. februar 2009 - 15:13 #4
^
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester