Avatar billede Calembel Nybegynder
11. februar 2009 - 18:07

Overførsel af datomærkning på videobånd

Hej allesammen.

Min far er i gang med at overspille gamle HI8 videobånd til computeren, for derefter at brænde dem ud på DVD. Der er dog opstået et problem, da datomærkningen fra båndet ikke kommer med. Datomærkningen jeg tænker på, er det lille felt i bunden af skærmen hvor der står på hvilken dato og tidspunkt filmen blev optaget.
Er der nogen der ved hvordan man kan medtage disse informationer. Han benytter Ulead DVD movie factory 6.0 til at overspille via firewire porten.

Jeg håber der er nogen derude der kan hjælpe.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Computerworld tilbyder specialiserede kurser i database-management

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester