Avatar billede stagedk Nybegynder
13. februar 2009 - 22:07 Der er 12 kommentarer og
1 løsning

Acer Aspire One.

Hej eksperter, jeg har et problem.
Jeg købte en Acer Aspire One her for et par måneder siden.
da jeg så tændte den igår tændte skærmen ikke, jeg prøvede at plugge et VGA stik i for at tjekkke om evt skærmen var i stykker, men fik bare no signal.
Jeg gider virkelig ikke miste alle mine ting på så har virkelig ingen idé om hvordan jeg skal tage backup af den, og ved at hvis jeg sender den til rep under garantien bliver dne jo bare ombyttet til en ny.

Jeg håber nogle kan svare på hvordan jeg evt kan tage backup og om der er nogle der ved hvad der kan være galt med den. :-)
Avatar billede justrace Novice
13. februar 2009 - 22:22 #1
Køb en usb-kasse og sæt din harddisk i, og kopier dine ting over på en anden pc, og sæt harddisken tilbage og send den til rep. :)
Avatar billede justrace Novice
13. februar 2009 - 22:23 #2
...og luk lige det sidste spørgsmål også. Du har oprettet 3. :)
Avatar billede stagedk Nybegynder
14. februar 2009 - 02:47 #3
Ryger garantien på bærbaren ikke hvis du tager HD ud ?
Avatar billede justrace Novice
14. februar 2009 - 11:36 #4
Nej, for det er ikke en ændring af maskinens konstruktion. Butikken vil muligvis prøve, men så spørg om garantien ryger hvis man åbner motorhjelmen på sin nye bil. :)
Avatar billede Maerskprivat Nybegynder
15. februar 2009 - 00:39 #5
justrace - Kanon sammenligning med motorhjelmen på bilen.
Den må jeg bare huske... hehe :o)
Du har lige reddet en kedelig aften, men en fed kommentar! ;o)

Men helt enig... Hiv harddisken ud og red dine data.
Og smid computeren i nakket på forhandleren!
Avatar billede lars_computerworld Seniormester
15. februar 2009 - 13:01 #6
Du skal lige være opmærksom på om du har en Acer One med harddisk eller en med SSD-drev (den billige med Linux). Den sidste har et ZIF-interface og er næsten umulig at komme til.

Den anden med harddisk er lidt nemmere. Der burde SATA-disken kunne sættes i en stationær og så kan du se om der er adgang til disken.

Der er en guide til at skille den ad her: http://tnkgrl.wordpress.com/2008/08/14/modding-the-acer-aspire-one-bluetooth/

Jeg har selv fulgt guiden et par gange og det er ikke nemt, for at komme ind i maskinen til tastatur, trackpad etc. tages af. Jeg er ret sikker på at garantien ryger hvis du går igang med det.
Avatar billede justrace Novice
15. februar 2009 - 14:04 #7
Er der ikke et stik til ekstern skærm?
Avatar billede justrace Novice
15. februar 2009 - 14:06 #8
... ja nogen gange skal man tænke før man... :)

Er der ikke en tast til at aktivere skærmen? Men det har du jo nok gjort.
Avatar billede justrace Novice
22. marts 2009 - 20:10 #9
Tak, men hvad blev løsningen?
Avatar billede stagedk Nybegynder
23. marts 2009 - 09:31 #10
Sagen blev den at acer sagde det var en bios fejl hvilket betød bios skulle opdatere. tjoe jeg ved da godt hvordan man opdatere bios med en usb pind. jeg gad simpelhen bare ikke bruge tid på dem. så det endte med de fik kalorius smidt tilbage og så kunne de selv gøre det :). men tak for de gode forslag :)
Avatar billede justrace Novice
23. marts 2009 - 10:16 #11
Det er s'gu da heller ikke nemt at gøre med sort skærm...
Avatar billede stagedk Nybegynder
23. marts 2009 - 11:11 #12
Det er det faktisk. når du tænder laptoppen trykker du esc + fn og så begynder powerknappen at blinke. så propper du en usb pind med nyeste bios på. og så flasher den af sig selv :)
Avatar billede justrace Novice
23. marts 2009 - 12:56 #13
Det må siges at så kan det næsten ikke gøres nemmere.......:)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester