Avatar billede jens_32 Nybegynder
27. februar 2009 - 11:01 Der er 20 kommentarer og
1 løsning

Send mail i C5

Der findes en send mail funktion i C5.

Nogen der ved, om man kan få den til at bruge smtp server istedet for at åbne mailprogrammet?
Avatar billede mariaf Juniormester
27. februar 2009 - 19:30 #1
Det er jeg rimelig sikker på kan lade sig gøre - hvad skal du bruge det til? Nysgerrighedne skyldes Nem Handel :-)
Avatar billede wise Seniormester
28. februar 2009 - 13:36 #2
Hej Maria
Og så blev jeg nysgerrig. Selvom nemhandel kan køre via smtp vil det kræve hele rasp frameworket, så det kan på ingen måde opnåes på denne måde.
Eller hvad tænkte du på?

Og Jens jeg kender desværre ikke svaret på dit spr.
Avatar billede mariaf Juniormester
28. februar 2009 - 14:46 #3
Hvis Jens skal bruge sende-funktionen til at sende faktura, så er det nemmere at bruge Nem Handel. Deraf mit spørgsmål til Jens.
Avatar billede wise Seniormester
28. februar 2009 - 16:52 #4
Hej Mariac

Nu er jeg ikke så meget hjemme i C5, (men ved meget om NemHandel)

Der står vel ingen steder i spørgsmålet at det er fakturaer han vil sende - og selv hvis det er, så tolkede jeg at Jens ønskede at sende dokumenter i PDF (eller tilsvarende) via mail.
Og nemhandel er jo 'kun' til at sende OIOXML (eller OIOUBL) dokumenter, og selv om den sender over smtp så kræver den at modtageren også har en nemhandelklient OG at den er aktiv samtidig. Der kan ikke sendes fra nemhandel til almindelig mail klient.

Med mindre selvfølgelig at du snakker om nogle af de virker der har fuldt dokumentflow pakket udenom en sædvanlig nemhandel

/Lasse
Avatar billede mariaf Juniormester
01. marts 2009 - 12:52 #5
Det var derfor jeg spurgte om hvad han skulle bruge det til. Jeg er nemlig ret vild med de muligheder, der er i nemhandel, men skal han bruge det til at sende pdf-filer med andet indhold, så har du ret. Skal det være faktura, så er det om at få lært modtager også at have en nemklient.

Hvorfor skal klienten være aktiv? Er det ikke nok at den åbner en gang i mellem og så henter ind der?
Avatar billede wise Seniormester
01. marts 2009 - 21:17 #6
Hej igen igen

PS Jens, beklager vi har overtaget spørgsmålet - hvis altså ikke det er dette du er ude efter :-)

Enig, der er rigtig meget potentiale i det, men også meget 'hønen og æget'.
Jeg havde faktisk netop snakken i sidste uge med en af gutterne bag nemhandel og oioubl. Han er nu gået selsstændig med det mål at udbrede elektronisk handel. Og vi havde en rigtig god snak om hvad der kan drive dette.

Desværre er min oplevelse (hos vores kunder) netop det som jeg her har givet udtryk for. Alle er interesseret i at slippe for at sende papir. Men det er lige nemt for afsender med pdf som oio(måske endda nemmere med pdf) det er hos modtageren at man henter fordelene med oio.

Og trods mine 'salgstaler' har jeg endnu ikke set nogle snakke ordrer endnu. Men det bliver nok mere relevant om et par år når det offentlige skal kunne sende dem elektronisk (tvang for det offentlige, ikke ordremodtageren denne gang).

Ved du hvor om der kommer et c5-standard komponent for hele ubl-delen, eller om det bliver lavet individuelt?

-----

Angående modtagelse, så har jeg forstået det på den måde at der er mange step i en afsendelse, og dermed mange pakker frem og tilbage.
I den udgave man bruger til det offentlige er endepunktet en altid online webservice. Hvis man bruger smtp skal der det samme antal pakker frem og tilbage for EN afsendelse, og det kræver derfor at begge er online samtidig.
SMTP giver altså ikke offline funktionalitet, men er blot nemmere at få installeret hos købmand jensen end en  IIS baseret webservice.
Jeg prøvede lige at googgle referencer på dette, men kunne ingen finde. Det var noget som itst eller e-supply (som har været med til udviklingen) fortalte til et seminar...
Avatar billede mariaf Juniormester
01. marts 2009 - 23:18 #7
Vi arbejder med C5 - Nemhandel, og jeg ser næsten ingen forretning  i det. C5 kan allerede danne en fil og Nem Handel-klienten kan sende den. Den kan også modtage, og dermed skal der bare en stump kode for at C5 kan indlæse det.

Da vi alligevel har lavet koden til vores Projekt Plus (håndværkerløsning), så er forretningen blot et par timer med at sætte det hele op for de kunder, der ikke selv vil bøvle med det, og måske 4.000 kr for C5-delen (indtil den kommer som standard fra Microsoft).
Avatar billede kgm Praktikant
01. april 2009 - 09:53 #8
Der findes en løsning, hvor C5 kan sende fakturaer via e-mail uden større besvær. Søg på C5 eDoc. Det er en meget simple løsning.
Avatar billede mariaf Juniormester
01. april 2009 - 20:53 #9
Så er eDocprinteren da mere fiks - og billigere.
Avatar billede kgm Praktikant
02. april 2009 - 11:36 #10
Hvor er den MERE fiks ? :) C5 eDoc benytter jo eDocPrinteren.
Avatar billede mariaf Juniormester
02. april 2009 - 13:27 #11
C5 eDoc kræver mere end bare en edocprinter - og det giver ikke mening. Den kan helt fin uden basisudvikling og rapporttilretninger.
Avatar billede kgm Praktikant
02. april 2009 - 14:19 #12
Jeg benæget jo ikke at man ikke kan klare sig uden...

C5 eDoc er tilgengæld hurtigere at implementere, (et par liner kode i rapporten, that's all), hvis man vil bruge de faciliteter som eDocprinteren tilbyder. Det kan blive noget omstændig, hvis man skal indsætte koder til det ene og det andet...  Det kan faktisk betale sig tidsmæssigt, og derved er prisen på basis udvikling hurtigt indtjent, mht. rapporter så... følger der jo altid 5 rapporttilpasninger med, så... det er jo ikke et problem for de fleste...

Man skal selvfølgelig vudere sin ROI, men de ca. 4K (uden B.Udv) det koster er nu ret billigt, set i forhold til hvad andre tager... Det er jo ikke kun en inverstering her og nu... men på langsigt.

Vil man købe en eDocPrinter og selv rode med opsætning ect. hertil kan man sikkert spare et par $$$, men inden du ser dig om har man brugt ret meget tid på det... (siger min erfaring)

C5 eDoc kommer mest til sin ret ved massefakturering... plus allr de andre rapporter, da den styre udskrivningen og forsendelsen af e-mail's i samme proces...

Hvis du er intresseret, vil jeg gerne vise dig det, Maria... ;)
Avatar billede mariaf Juniormester
02. april 2009 - 18:44 #13
Det tager vel 5 minutter pr. rapport og yderligere 10 minutter at installere edocprinter med et par forskellige skabeloner pr. arbejdsstation. Dertil selvfølgelig selve skabelonen, men det er jo ikke dage, vi taler om.
Avatar billede kgm Praktikant
02. april 2009 - 20:39 #14
Men så kan jeg vel køb dig på fastpris... til ca. 15 min pr. rapport.. også spiller det bare... og det garantere du ?.. :P - med det hele... så som Sprog, Placering af filer, Filnavne, layout, e-mail emne, tilføjelse af ekstra dokumenter ´til e-mail, e-mail indhold, e-mail signatur, om det er duplex eller ej, Farve printer eller ej, antal kopier , ect. ect. plus test.. på 5 min...

Hæhæ... Hvis det var "bare lige"... 5-10 min... så havde vi nok ikke lavet C5 eDoc... ;) - vores erfaring siger noget andet..
Avatar billede mariaf Juniormester
03. april 2009 - 15:52 #15
Det gør vi allerede, når vi leverer nu, så det er ikke noget problem. Sidst brugte vi 3 timer på 7 installationer, 4 printere med bakkevalg, 2 nye skabeloner og 4 rapporter.
Avatar billede kgm Praktikant
03. april 2009 - 16:08 #16
Det vil være hurtigere lavet med C5 eDoc...
Avatar billede Ghermann Nybegynder
19. april 2009 - 20:18 #17
Imponerende at læse eksperternes diskussioner. I synes at have stor indsigt i tingene.

Derfor vil jeg gerne have lov til som almindelig dødelig at stille jer et brugerspørgsmål: Jeg har et C5 program som er særdeles velfungerende, hvori jeg fakturerer offentlige institutioner og sender ca 5 stk pr dag via læsindbureauer. Jeg vil gerne have vort C5 system til at sende disse direkte elektornisk til institutionerne. Jeg har bedt vort IT-firma komme med en løsning og tilbud herpå men de er noget træge og lange i spyttet (undskyld sproget) og ikke kommet med noget endnu.
Har I en ide om hvor stor en sådan opgave er, hvor lang tid den skal implementeres over og hvad den mon vil koste i programmel/timer?

Venlig hilsen
Gregers Hermann
Avatar billede mariaf Juniormester
19. april 2009 - 21:20 #18
Nem Handel
Begrebet dækker over at man installerer en gratis portal, der kan sende oioxmlfaktura til det offentlige gratis via en mail-klient.
Det koster en hulens masse besvær med at finde ud af hvordan man gør. Eller du kan betale en time eller to på at få din netværksansvarlige og din C5-konsulent til at tale fornuftigt sammen.

Mvh Maria
Avatar billede Ghermann Nybegynder
20. april 2009 - 22:36 #19
Hej Maria
Tak for respons. Min C5-konsulent (som vi betaler løbende kontingent til) har meldt ud at hun ikke er helt afklaret med opgaven og det virker som om det er på tide at finde en alternativ C5 konsulent/firma til at varetage vores C5 system. Har du nogen gode forslag til alternative C5 konsulenter som dækker Lyngby området i Nord København.
Avatar billede mariaf Juniormester
20. april 2009 - 23:10 #20
Principielt bryder jeg mig ikke om at kapre kunder herinde, så med det in mente, kan du jo kigge på www.c5.dk og evt. ringe rundt.
Kender du IBIZ-touren? Stederne er beskrevet her:

http://spreadsheets.google.com/ccc?key=pvI4z0adN_Y8Ntg7h7iVBbg&inv=mf@c5-bolig.dk&t=4848531114278237260&guest
Avatar billede larsmeyer Nybegynder
28. februar 2010 - 18:38 #21
Til dem der var i tvivl om hvad ROI er som der bliver nævnt, kan jeg henføre til en kort forklaring her: www.intramedia.dk/roi-return-of-investment.aspx

ROI står for Return Of Investment, altså hvad man får igen ved en investering (typisk markedsførings investering i forbindelse med en hjemmeside). Men linket forklarer lidt nærmere :)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester