Intel 4965AGN installation i Znote Nexus A15
Hej eksperter,Jeg tog for et par måneder siden og købte en Nexus A15 hos zepto, på et forlig da jeg havde min Znote 6224W inde for reklamation over forskellige ting, de ikke mente den var berettiget til. Den nye bærbar har et Zepto Zpro2 NGB i.
Det virker mildest talt ikke! Jeg har absurd dårlig forbindelse på mit uddannelsessted (virker kun i 25% af lokalerne, og der er max 20m til nærmeste AP ligegyldigt hvor man er), mens andre der ikke har et Zepto kort i kører perfekt. Det gjorde jeg også selv med min 6224W, min brors 6314W og et par HP bærbarer jeg også har brugt deroppe.
Derfor har jeg valgt at købe et 4965AGN kort fra Intel, og sidder nu med bærbaren åben. Det gamle netkort, som er en del mindre, ser jeg straks har 2 "udgange" hvor der sad et sort og gråt kabel på, som jeg ikke kan se hvor fører hen. Ved siden af er der plads til det større intelkort, og der er 2 ledninger med plastik udover, så at de ikke hænger løse. Jeg går så med det samme ud fra, at de bare skal sættes på Intel kortet.
Problemet er bare, er der nogen speciel orden for hvordan de skal sidde? Jeg kunne forestille mig de er antenner af en art, og jeg tvivler på om det overhovedet er nødvendigt?
Dernæst er der 3 udgange på Intel kortet. Er jeg nød til at tage 1 af de 2 fra Zepto kortet og sætte på Intel kortet?
"Udgangene"/antennerne på Intel kortet er nummeret 1 - 3 - 2 hvis man kigger på det med stikket mod sig selv.
//Martin
