27. februar 2009 - 22:20Der er
6 kommentarer og 1 løsning
Boote uden skærm tilsluttet?
Hej eksperter
Jeg har en Shuttle SD11G5 PC, som jeg bruger til NAS mm. Men jeg kan ikke få dyret til at boote, hvis der ikke er tilsluttet en skærm, hvilket ikke er praktisk, når den står på en hylde i 2 meters højde, sammen med min router mm. Jeg har kigget BIOS igennem og kan ikke umiddelbart finde en indstilling som kan hjælpe mig, hvad skal jeg kigge efter? Hvis jeg ikke kan indstille mig ud af det, hvordan kan jeg så snyde dyret så den "tror" at der er tilsluttet en skærm? Styring foregår ellers via fjernskrivebord.
Det er et onboard grafikkort, så det har ikke TVout desværre. Jeg må prøve, som haverslev foreslår, at strikke en dummy sammen så den tror at jeg har en skærm tilsluttet.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.