Avatar billede janne123 Nybegynder
06. marts 2009 - 12:20 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

GPS og ISO-filer

Min mand kom i går med en CD-rom til GPS'en og ville have mig til at brænde en kopi, da den ineholdt de sidste nye opdateringer.

Da jeg kun har eet drev og han skulle aflevere CD-rom'en med det samme, kopierede jeg indholdet i en ny mappe på min PC og regnede med, at jeg bare lige kunne brænde kopien.
Jeg har ikke noget decideret brænderprogram og ville bruge Windows eget, men tak og spids - at kopiere til brænding ville indledningsvis tage 256 dage og 3 timer. I løbet af en halv time var jeg ned på omkring 2 1/2 time, og det GAD jeg ikke vente på.

Derfor gik jeg på nettet og hentede Express Burn, som efter et par forsøg kom med meldingen, at jeg skulle sætte en ISO-disk i drevet.

Jeg gik på nettet igen for at finde ud af HVAD en ISO-disk er for en, og faldt over en forklaring på, HVORDAN man brænder ISO-filer.

Jeg hentede en ISO Recorder
http://isorecorder.alexfeinman.com/v2.htm
og forsøgte at brænde indholdet i den mappe, som jeg havde kopieret til, men det kunne jeg ikke. Derimod kunne jeg "konvertere" hele mappen med indhold - den fik et nydeligt ISO-ikon og SÅ kunne jeg brænde den.

Jeg gik så og spekulerede over, om GPS'en kunne læse disken, når hele mappen var brændt og ikke kun indholdet ( noget med "sti"-halløj o.s.v. ) men når jeg åbnede CD-rom'en på computeren var der IKKE nogen mappe til stede - kun alle de filer, der lå i mappen.

Min mand har her til morgen bekræftet at GPS'en fint læser indholdet på CD-rom'en, så det virker altså..... :-)

MEN - jeg vil altså gerne vide HVORFOR - og HVAD det er jeg har gjort!!!!! Og hvad er ISO ( ja, jeg ved det er billeder ) og HVORFOR skal filerne gemmes som sådan, før man kan brænde?

Da jeg er en ganske normal 52-årig husmor med interesse for IT, har jeg brug for en forklaring, der er til at forstå... :-)
Avatar billede lars_computerworld Seniormester
06. marts 2009 - 12:53 #1
Flot du har fået det løst på trods af omveje :-)

En ISO-fil er, populært sagt, en 1:1 kopi af en CD. Det er smart hvis man skal kopiere en cd som indeholder mere end blot filerne.

Du kan læse lidt i denne guide om hvordan man f.eks. bruger ISO-filer: http://www.pcworld.dk/art/10365?page=1
Avatar billede janne123 Nybegynder
06. marts 2009 - 13:36 #2
Ja, det må du nok sige - efter at jeg har læst artiklen, kan jeg se at jeg har været mere end heldig :-)
Eller bare vaks ved havelågen ......... :-)

Så det jeg har gjort uden at vide det har været at oprette et virtuelt drev. Jo, jo - man lærer hele tiden - HERLIGT! :-)

Tak for accepteret svar! :-)
Avatar billede janne123 Nybegynder
06. marts 2009 - 13:44 #3
Hov - jeg citerer lige:"Det er smart hvis man skal kopiere en cd som indeholder mere end blot filerne."

Hvad i alverden mener du med det - ALT det der er på en CD-rom er vel filer? Hvordan skal den lige forstås??? :-)
Avatar billede lars_computerworld Seniormester
06. marts 2009 - 14:42 #4
Der kan være boot-spor og lignende, altså at cd'en kan lidt mere end bare holde filer.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester