Avatar billede mtl25 Nybegynder
11. marts 2009 - 07:52 Der er 2 kommentarer

ang. E-faktura

Hej

Vi har ca. 50 e-faktura om måneden, hvordan ville i anbefale (billigst) at vi sender vores xml filer til vores kunder?

Pt. bruger vi Virk. men de stopper jo til juli.

/Morten
Avatar billede up2nogood Nybegynder
11. marts 2009 - 10:51 #1
Hvis du i dag bruger virk.dk burde du kunne blive ved med det.
Det der stopper er Læs Ind Service, hvor du sender en papirfaktura og de scanner den for dig, og sender den elektronisk.

Programmet Nemhandel er et super alternativ til selv at taste noget. Og så er det gratis :o)
Avatar billede wise Seniormester
11. marts 2009 - 18:57 #2
Nemhandel er the one and only way, når du allerede er oppe i det antal fakturaer ... Det er nemt i brug og gratis, læser blot de xml filer dit normale system forhåbentlig kan eksportere.

Det er blot at hente og installere det via www.nemhandel.dk, du skal dog have et funktionscertifikat (på bagrrund af et medarbejder certifikat), men skal du egentlig ikke også have cert til virk.dk ??

NemHandel har lige været oppe et par gange, men spørg gerne hvis du møder problemer undervejs 

fx her
http://www.eksperten.dk/spm/867564
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester