"Tagsne bliver gemt i en mysql tabel sammen med blog teksten." >> Mon det nu er hensigtsmæssigt? Jeg ville lægge tags i en tabel for sig med to kolonner: 'id' og 'tag'. Jeg ville så indsætte én række for hvert tag - og indsætte en ID, der refererer til blog indlæggets ID. Det giver formodentlig langt hurtigere søgninger ;o)
Jeg ved godt, hvad du tænkte på - men i stedet viste jeg dig en bedre løsning, hvor du ikke behøver gætte dig frem til, hvilke sære metoder til at separere ordene dine brugere kan finde på ... komma, mellemrum, komma og mellemrum, semikolon, semikolon og mellemrum, osv, osv.
Jo, hvis du kan fortælle mig, hvad brugeren anvender som skilletegn. Hvad sker der forresten, hvis et tag er et begreb, bestående af to ord?
Hvordan du vil løse det grafisk er ikke det, vi taler om her. Jeg giver blot et eksempel på, hvordan du kan få brugeren til at gøre det lettere for alle ved at skrive ét tag ad gangen
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.