Avatar billede Slettet bruger
30. april 2009 - 20:50 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

Konvertering af Tiff-filer

Hej

Jeg mangler et eller andet program der kan batch-konvertere Tiff-filer til en eller anden form for tekst-fil, fx doc. Programmet skal kunne arbejde sig gennem et filtræ og konvertere de Tiff-filer det finder undervejs. Filerne indeholder kun tekst.

Det er ikke noget problem, hvis det skal køres fra kommandolinjen eller hvis det er et Linux program - bare det virker. Prisen er heller ikke afgørende, da det er ret mange filer der skal konverteres.
Avatar billede claes57 Ekspert
30. april 2009 - 21:01 #1
nu er .tiff jo billeder - ikke tekst (http://en.wikipedia.org/wiki/Tagged_Image_File_Format)

M$ selv (http://www.edocfile.com/text_searchable_tiffs.htm) har dog siden office 2003 kunne klare det.
Avatar billede Slettet bruger
18. maj 2009 - 22:41 #2
Det er jeg klar over, men nu har jeg tilfældigvis en kunde der leverer tekster til mig i tiff format :-)

Tak for din kommentar. Læg et svar så du kan få points.
Avatar billede claes57 Ekspert
19. maj 2009 - 12:46 #3
ok
Avatar billede aners Nybegynder
21. maj 2009 - 17:15 #4
palau: Så er han da også tæt på at være hjernedød.

Du kan med en OCR engine udlede teksten fra billedet, såfremt kvaliteten af billedet tillader det.
Avatar billede Slettet bruger
25. maj 2009 - 17:09 #5
@aners: Det kan vi hurtigt blive enige om - men en kunde er en kunde :-)

Det drejer sig om mindst 150 filer om ugen og de er spredt rundt omkring i et filtræ, for at det ikke skal være løgn. Så det skal helst foregå sådan lidt "halvautomatisk".
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester