05. maj 2009 - 15:33Der er
20 kommentarer og 1 løsning
HVORFOR MAN MISTER INTERESSEN FOR EKSPERTEN.DK
Jeg er begyndt at miste interessen allerede - og det skyldes ene og alene at man i alt for mange af tilfældende ikke får noget respons på de svar og kommentarer man skriver...
Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.
Jep, det seneste ½ år er det gået gevaldigt ned af bakke for eksperten. For 2 år siden gik der ikke mange sekunder fra det at man havde stillet et spørgsmål til man fik et kvalificeret svar.
Men det er sandt det du siger. Hjælper man nogen i dag, går der mange gange dage før der kommer response, hvis der i det hele taget kommer noget.
michael_stim >> Med hensyn til det hurtige svar: Der tror jeg noget/meget af forklaringen ligger i det nye layout. Før var forsiden meget mere overskueligt, med mange flere spørgsmål: Et spørsmål = én linie
Nu er det meget mere rodet, og ikke nær så let at overskue. Så jeg tror mange kigger på de spørgsmål på forsiden, og hvis der ikke lige er noget at hjælpe med der, så hopper man af igen.
Jeg kan jo ikke vide det, men det er min fornemmelse. :-)
Kunne man ikke fjerne nogle af alle de nyheder osv. fra forsiden (evt. flytte dem ned i bunden af siden?) og så bruge pladsen på at vise flere spørgsmål og/eller kategoristrukturen (ja, jeg ved godt at man kan se topkategorierne ude til venstre, men man burde da også kunne se i hvert fald den første subkategori.
Det er faktisk ikke sandt mht at det er gået ned af bakke. Jeg tror at det som du oplever er at spørgsmålsmængden stiger - og dermed er det nemmere for spørgsmålene at falde ud.
Hva' fa'en, er i blevet tankelæsere inde på eksperten ;o) Du kan da umuligt vide hvad jeg oplever. Og jo, det er gået ned af bakke for eksperten. Spørg hvem som helst herinde.
Ingen respons på svar Tager længere tid at få hjælp Mange kompetente kræfter der enten er hoppet af, eller knapt viser nogen aktivitet
Hvad du mener med at det ikke er gået ned af bakke, skal jeg ikke kunne sige.
Jeg er normalt en positiv person. Men når i kommer med sådan en gang salgsnonsens, kan jeg ikke lade være med at give svar på tale.
Bare kig på Top-listen (Selv om den også er blevet en del ringere). Så kan du se det er gået voldsomt ned af bakke.
Mest tjente seneste 24 timer svarer jo nok til Mest tjente seneste 30 minutter i den gamle version af Eksperten.
Det er selvfølgelig et problem, men det bliver først et STORT problem, hvis dem som administrerer siden ikke vil se problemet. Hvis i kun tæller besøgende, er det muligt det er vokset, men jeg er ret sikker på det vil få ende igen, hvis ikke i tager siden alvorligt.
Som michael_stim er jeg også en positiv person, men det handler ikke om at skjule/begrave problemerne, det handler om at løse dem.
Jeg vil give vejmand ret - fokuser på det der er vigtigt. Nemlig spørgsmål og svar.
Svar hører ikke til på forsiden? hvem har behov for ikke læse spørgsmål, men kun svar? Har du brug for et tidligere svar kan du finde dette med en fornuftig søgning.
Hej Jeg er helt ny bruger og savner meget en vejledning og FAQ i brugen af eksperten.dk, omtale af pointsystem m.m. Hvilken værdi opgøres pointene i? Guide til brug af siden kunne også være en idé.
* det er også mit indtryk at antallet af spørgsmål er stigende * der er forsvundet en del af de gamle * men der er også kommet nye til (mcb2001, ccodam er nogle af dem hvor jeg færdes) * der er ikke noget nyt i at der sker en vis udskiftning * ihvertfald i de kategorier hvor jeg færdes er det ikke mit indtryk at det faglige niveau er faldet * det er nok mit indtryk at der er et stigende antal spørgsmål som går kolde fordi enten spørger eller svarer ikke lige kan finde det, hvis man misser notifikations emailen, så erdet altså halvsvært at finde tingene - 1) kategori browsning er nærmest gemt 2) søgning indenfor kategori udfra bruger fremfor emne mangler * der er heller ikke noget nyt i at svarere er frustreret over manglende feedback fra spørgere - det var der også lange diskussioner om for 5 år siden * vi har også en del "tag point selv'ere", men det er heller ikke en ny opfindelse * man skal ikke blive for irriteret over den slags spørgere, fordi så er det ikke sjovt at være her længere - enten lærer man at trække lidt på skulderen af det eller så søger man andre steder hen * det er iøvrigt ikke et specielt E fænomen med håbløse spørgere - de findes også andre steder f.eks. usenet * bemærk iøvrigt at det ikke er usædvaneligt at spørgere faktisk vender tilbage efter lang tid - man kan godt opleve at svar accepteres efter 1-2-3-4-5 år !
Det handler jo også om korrespondancens længde. I mange tilfælde er de meget lange. Så hvis man ikke har klæbehjerne, så er man nød til, efter flere dages venten, eller mere, at læse det hele igen. Det gider jeg simpelhen ikke. Derfor er jeg glad for den mulighed, som hedder afmeld. Så i stedet for, at ærgre mig over manglende respons, så afmelder jeg efter 3 dage, og tænker ikke mere på det.
I en del af de kategorier hvor jeg faerdes er det meget almindeligt at folk starter nogeget op, holder en pause paa flere uger (ferie, eksamen etc.) og saa gaar videre.
Jo men nu mener jeg jo ikke, at et spørgsmål skal afsluttes på 3 dage. Når blot der er løbende dialog kan det køre ubegrænset.
Hvis man stiller et spørgsmål og går på ferie, eller andet ud fra den tanke, at så har man fået svar når man kommer hjem, så synes jeg man er uforskammet over for dem, som gerne vil hjælpe. Man bør behandle dem som forsøger at hjælpe, med respekt og ikke som tjenestefolk, som kan vente i kulissen.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.