Jeg har en trådløs Linksys Router BEFW1154 og vil gerne have lukket netværket. Det er endnu ikke lykkedes for mig og jeg har snart prøvet alt uden held. Er der nogen der kan hjæpe mig med hvordan jeg griber problemet an.
Jeg har været inde og se på den, men umiddelbart er det ikke mit problem. Jeg vil så gerne indsætte et password, så jeg og andre kun kan komme på det trådløse net med angivelse af password. Når jeg går ind over ip adressen i http kan jeg ikke finde et billede, hvor jeg kan indsætte password. På diverse brugeranvisninger fra Linksys skulle der være et faneblad der hedder wireless og under det skal der så være mulighed for at indtaste password. Den mulighed får jeg ikke, men kan via avanceret se et faneblad med wireless. Under det er der bare ikke mulighed for indtastning af password ?
Hej igen - Jeg har kigget på jeres svar. Problemet er netop, at de beskrivelser ikke passer på de muligheder jeg får frem, når jeg går ind på routeren via ip -adressen. Jeg får ikke fanebladet wireless, hvor jeg kan vælge mellem wep og wpa? Når jeg bruger det faneblad der hedder wireless kan jeg vælge mellem - wireless network access med mulighederne allow all or restrict access. Endvidere følgende valgmuligheder Beaxon Interval, RTS thereshold, framentation,threshold, Dtim inerval, basic rates, tx rates, tramble type, Authentication type (sheared key,open system or both), antenna selection.
Jeg er ikke en ørn til det her, men normalt går det ok, med at få installeret diverse programmer, men den her nød kan jeg ikke knække? :-)
Jeg har prøvet at reeset routeren nu. Det gav ingen forskel, men jeg har nu fået øje på en mulighed hvor jeg kan vælge wep mandatory og indsætte wep key. Når jeg gør det kan ikke længere få adgang til det trådløse net. Ikonet står med et rødt kryds
Tak den løsning kendte jeg ikke. Desværre har jeg rodet med problemet i mellem tiden og er det gået helt galt, for jeg kan slet ikke se den trådløse router mere på pc. Jeg prøvede via Linksys`s hjemmeside at downloaded en update fil. Nu er der ikke længere lys i den 4 lampe på routeren, som viser at der er adgang til wireless. Når jeg kører ind på cmd kan jeg se en ip adresse der hedder noget andet ikke 192.168.1.1. Jeg ved det er den jeg skal bruge. Når jeg bruger den i http: kommer der heller ikke noget frem. Min frygt er ny jeg har ødelagt routeren og skal have en ny? Hvad tror du?
Har lige været inde i cmd og kigge igen. Der står ved min trådløse Lan forforbindelse at mediet er afbrudt. På en eller anden måde skal jeg vel have det aktiveret igen? Ved bare ikke hvor og hvordan?
Håber I vil være søde og hjælpe mig for jeg er lidt at en tumpe til det har :-)
Hvis du med cmd mener cmdprompt "ipconfig /all" og denne prompt så meddeler at wirelrss medie er afbrudt, betyder det at du kar fået slukket for computerems trådløse netkort.
Hej - Tak for jeres svar. Nu er problemet løst og jeg har fået indsat sikkerhed med Wpa2. Da det gik galt i anden omgang var det fordi jeg downloadede en opdateringsfil fra Linksys og det gik galt, hvorved jeg ikke længere via egen pc kunne komme ind på computeren. download via anden computer fik det til at lykkes og nu kører jeg. Hvordan giver jeg jer point, for det vil jeg gerne?
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.