Avatar billede fjorbak Forsker
24. maj 2009 - 11:25 Der er 6 kommentarer og
1 løsning

Harddisk problem

Hej gutter

Jeg har aldrig prøvet at en HDD kan ses i programmer stifinder Partionmacig o.s.v. og man kan få lov til at formatere tror jeg.

Med der ligger nogle vigtige data på den HD som jeg pokkers gerne vil have fat ijeg får følgende fejl meddelse forkert parameter og fejlkoden CRC error in data, eller fejl #993, jeg kan se at den er formateret i ntfs, og efter drevbogstavet står der ?l? hvad kan jeg gøre

Jan

NB kører windows XP pro
24. maj 2009 - 11:30 #1
Jeg har aldrig prøvet at en HDD kan ses i programmer stifinder Partionmacig o.s.v. og man kan få lov til at formatere tror jeg - Ikke forstået ?
Avatar billede fjorbak Forsker
24. maj 2009 - 11:52 #2
Jeg kan se HDD men fortæller at der er forkerte parametere, til at læse disken, jeg ved ikke hvad er er gået galt,

Jan
Avatar billede Slettet bruger
24. maj 2009 - 12:00 #3
Kan du få lov at køre "chkdsk /r /f" på partitionen ??
Avatar billede fjorbak Forsker
24. maj 2009 - 12:33 #4
det har jeg ikke prøvet
Avatar billede fjorbak Forsker
24. maj 2009 - 12:37 #5
Men det har jeg nu, i dospromten kan jeg ikke komme ind
så det er sq nok slut

lidt mere vejledning
Avatar billede Slettet bruger
24. maj 2009 - 13:55 #6
Jeg tror jeg kan hjælpe og hvis du er interesseret kontakt mig på mail@helgec.dk
Avatar billede fjorbak Forsker
11. juni 2010 - 10:49 #7
Hej Helge

Undskyld den lange ventetid men havde ikke fået din mail sendt åbenbart, men her er point

Jan
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester

IT-JOB