Avatar billede phm1970 Mester
06. august 2009 - 09:27 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

Cname Alias

Jeg har en scanner på vores netværk på ip adressen 192.168.1.6 som man tilgår via et browser vindue, jeg vil så gerne at man i stedet for ip adressen skriver webscan og så slår den ipadressen op.

Jeg har lavet en Alias (cname) som peger på ipadressen, men det virker ikke.... hvad gør jeg forkert ?

ps. er ikke så velbevandret i DNS :)

/Peter
Avatar billede leif Seniormester
06. august 2009 - 09:43 #1
cname peger ikke på en IP men på et A record, slet det cname du har lavet og opret en A record
Avatar billede phm1970 Mester
06. august 2009 - 09:56 #2
Aloha Leif,

det var lige det jeg skulle :) smid et svar og få points.

/Peter
Avatar billede leif Seniormester
06. august 2009 - 13:46 #3
Svar
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester