Avatar billede brian_j Nybegynder
12. august 2009 - 20:46 Der er 15 kommentarer og
1 løsning

Vista vil ikke starte efter windows opdatering

Har en bærbar hvor windows vista starter op med "konfigurer opdatering 3 af 3 - 0%"

Så går der 20 sekunder så skriver den "computeren lukkes ned".

Så genstarter den og det hele sker engang til!

Jeg kan ikke få lov at starte den i fejlsikret tilstand e.lign så laver den samme nummer?

Jeg har prøvet at lave en system gendannelse via min vista cd, men får fejlen :
system restore failed due to an unspecified error
The system cannot find the file specified error 0x80070005

Jeg vil helst ikke lave en total ominstallation, men vil gerne kunne lave en system gendannelse, men får åbenbart ikke lov, ligemeget hvilken dato jeg vælger for min gendannelse.
Avatar billede b-and Novice
12. august 2009 - 20:59 #1
Hvis du stadig har mulighed for at starte computeren kan du vælge at køre en CHKDSK ved næste genstart, det gøres således:

Vælg det rigtige styresystem.

For XP brugere:
Start > Kør > skriv: cmd > Enter > i konsollen skriver du > chkdsk /r /f > Enter > bekræft > Enter > Genstart

For Vista brugere:
Gå i > Start > Søg > skriv: cmd.exe > højre klik på filen (cmd.exe) og vælg > Kør som admin…
I konsollen skriver du > chkdsk /r /f > Enter > bekræft > Enter> Genstart

For begge systemer:
Kan du slet ikke komme i kontakt med computeren må du køre CHKDSK fra din installations CD.
Sæt din computer til at boote fra CD/DVD'en - boote op på din installations cd - tryk på en tast når du bliver spurgt.

Ved "Velkommen til Installation", trykker du på F10 eller tryk på "R" for at reparere.

Nu kommer du til Genoprettelsekonsollen,
Af de tre muligheder skal du vælge den med Kommandoprompt.
Du skulle gerne ende med C:\WINDOWS>_
(Hvis den spørger efter admin. kode og du ikke bruger nogen, så tryk blot på <Enter>)

Hvilken Windows-installation vil du logge på: 1 <Enter>
Efter : <C:\WINDOWS > Skriver du: chkdsk c: /p /r <Enter>
Når den er færdig med at scanne, skriv: Exit <Enter>

Se om ikke det bringer dig videre…
Avatar billede brian_j Nybegynder
12. august 2009 - 21:13 #2
Kan ikke starte PC'en længere med windows, køre vista, har prøvet at lave en reparer som vista selv foreslår, men har ikke lavet en chkdsk c: /p /r, men jeg tror heller ikke at disken fejler noget, da fejlen jo er kommet efter en windows opdatering.
Avatar billede torben-r Nybegynder
12. august 2009 - 21:27 #3
Jeg har også prøvet at opdatere min bærbare med SP2 - uden held. Men den reetablerede sig selv efter at have forsøgt at gennemføre opdateringen et par gange - og det tog ca. en time.

Har du slukket for pc'en på et tidspunkt?
Avatar billede b-and Novice
12. august 2009 - 21:41 #4
Det kan godt ende galt det her, så red i første omgang dine data til en ekstern harddisk.

Det kan du gøre på denne måde > http://bjergs.net/puppy_live.html < følg guiden slavisk.

Kaspersky har lavet en Rescue CD der kan bruges, når/hvis du slet ikke kan komme ind i Windows, eller hvis du ikke kan få installeret andre værktøjer.

Du skal brænde den ISO-fil, du henter fra Kaspersky og derefter starte computeren fra CD'en.

Hent ISO-filen herfra:
http://ftp.kaspersky.com/devbuilds/RescueDisk/

Hent filen og gem den på skrivebordet, på en velfungerende PC - det er en ret stor fil på 100 MB så du skal være lidt tålmodig.

Dobbelt-klik på den downloadede fil. Nu skulle dit brænderprogram gerne starte op og klare brændingen, er det ikke tilfældet åben da dit brændeprogram > Filer > Åben > naviger til skrivebordet og find den downloadede fil og brænd den som en ISO.

Efter brændingen lægger du din nye Rescue CD i den defekte maskine og genstarter.

Lad maskinen boote op på CD'en og lad programmet opdaterer sig over nettet - vil nok kun virke på en maskine med kabel - så er det en bærbar så put et net-kabel på isenkrammet.  Ikke mulighed for det, så kør alligevel CD'en - så håber vi den alligevel kan få bugt med det som driller.

Du kan også bruge CD'en til at hente de filer ud som ikke må gå til hvis det ender med en formatering/gendannelse til fabriksindstillinger.
Avatar billede brian_j Nybegynder
12. august 2009 - 21:42 #5
Svar skyldig, det er en vens pc, jeg kikker på, men nu er den efterhånden blevet genstartet 100 gange, uden effekt.
Avatar billede brian_j Nybegynder
13. august 2009 - 10:12 #6
Jeg har prøvet med puppy, men kan ikke få lov at mounte det drev der ligger data på, så jeg kan kun se read only filer!
Har kørt en chkdsk og den rep. også nogle filer, men kan stadig ikke starte.
Kan det være noget med at filerne er læste af vista, og man derfor ikke kan få adgang til dem både voa pubby, og via systemgendannelse ?
Avatar billede brian_j Nybegynder
13. august 2009 - 10:28 #7
Har fundet dataene, det var "gemt" under user .........
Jeg er vant til xp og at de ligger under documents and settings, jeg vil nu prøve Kaspersky
Avatar billede b-and Novice
13. august 2009 - 10:45 #8
Du kan også redde dine data med Kaspersky - kopier dem over på et andet drev eller partition, der virker den fremragende og let at bruge.
Du starter bare op på den - lukker scanner vinduet ned - klik på Kaspersky ikon i nederste venstre hjørne af skærmen - vælg "File Manager" der ser du næsten det samme som i "Stifinder" i Windows.
Når du så har reddet dine data kan du geninstallere Windows.

Jeg vil godt lige du prøver noget inden du evt. geninstallerer.
Start op på den cd - gå ind i "File Manager" - find drev c - gå ind under mappen "Windows" ligger der en mappe der har navnet "Repair" - fortæl om den kan klare opgaven?
Avatar billede brian_j Nybegynder
13. august 2009 - 11:05 #9
Jeg kan kun se Xfe (root) -/
Kan ikke finde et c-drev.
Avatar billede b-and Novice
13. august 2009 - 11:47 #10
Prøv om der ikke er nogle muligheder her > http://www.kortelinks.dk/?LRYYZ

Vil det heller ikke - så ville jeg lave en formatering hvis det var mig.
Avatar billede brian_j Nybegynder
13. august 2009 - 11:53 #11
Takker, har prøvet, men virkede heller ikke, er nu gået igang med en reinstallation fra dvd, efter at have fået kopieret mine filer ud.
Avatar billede b-and Novice
13. august 2009 - 12:12 #12
Lad os høre hvordan det går... *S*
Avatar billede brian_j Nybegynder
13. august 2009 - 13:11 #13
Så er der liv i dyret igen, takker for indsatsen. Smid et svar og få point b-and da det var her der var mest hjælp fra.
Avatar billede b-and Novice
13. august 2009 - 14:13 #14
Godt der kom gang i blikæsken igen *S* - du får et svar her…
Avatar billede brian_j Nybegynder
13. august 2009 - 14:16 #15
Tak for hjælpen trods alt. Jeg har da fået en fin putty program.
Avatar billede b-and Novice
28. september 2009 - 12:20 #16
Det er ikke alle problemer der kan klares på anden måde end med en formatering, personligt har jeg nu heller ikke så meget mod formateringer - for vi ved at de virker.

Det man kan lære er, at ta' backup løbende - så er de opståede problemer ikke så uoverskuelige, og indsatsen er faktisk minimal.

Velkommen… *SS*
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester