Jeg flytter snart ind i et nyt hus, som har et slags anneks/hytte ca. 200 meter fra "hovedhuset", som jeg vil indrette til kontor.
For at undgå at skulle bestille en ekstra internetforbindelse og skulle på et nyt netværk m.v., tænker jeg at man måske kunne benytte en form for access point eller antenne, for at fange sit trådløse signal?
Tak for tippet. Mit eneste problem med en repeater ville være, at den jo nok skulle stilles op midt ude i det fri med en lang ledning.
Claes57,
Jeg kan godt lide idéen med antenne. Det vil jeg efterforske!
KvaserDK,
Det forstår jeg ikke helt. Wireless link mellem 2 access points? Har du evt. et link til sådan en opsætning?
Mange tak for hjælpen indtil videre!
Thomas.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.