22. januar 2010 - 13:03Der er
7 kommentarer og 1 løsning
Microsoft eller Hp´s problem
hejsa.
Jeg har en Hp tx2 1200eo. Jeg har ført kørt Vista uden problemer med HP´s software og drivers. Efter jeg har installeret Windows 7, virker alle hp´s media software ikke og fingerprint driver. Jeg ringer til Hp, men de siger det ikke er deres problem og at jeg skal ringe til Microsoft. Da jeg ringer til dem, siger de det er HP´s problem. jeg er meget meget sur nu, derfor vil jeg høre hvem vil i mene den ligger ved. Hp eller Microsoft?
Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.
Sælger har det moralske ansvar for at det produkt du har købt ved ham / hende virker, mange gange skubber de kunden videre til underleverandører, det er så dejligt nemt. Jeg har bøvl med Viasats HD boks og fjernbetjening, de snakker ikke ordentlig sammen (fjernbetjening og boks kommunikerer kun ca 60% af de gange jeg trykker), jeg har talt med Viasat, da det er deres boks, men det er butikken der skal ombytte og tage sig af besværet. (jeg har hørt Ekspert får 1500kr fra Viasat for at formidle boks og abbonnement, så der er da lidt til arbejdsløn.
Poko: Det er også fint nok, men det forklarer jo ikke hvorfor den software/drivere der er frigivet ikke virker på min pc.
Spørgsmålet handler om når driverne/softwaren fra HP er udgivet til Windows 7, virker den. Det gør den ikke i dette tilfælde, derfor må der være en fejl et sted.
Ja men de giver jo ingen garanti for at de virker og derfor skal du jo ifølge HP jævnlig gå ind og kontrollere! Jeg har selv kørt min Dv7-1125Oe helt fra beta versionen i februar 08 og brugte deres vista drivere uden problemer i win7 så jeg ville prøve at indstallere vista driverne til dem der ikke kører tryk kør som administrator.
Poko: jeg mener hvis du var her lige nu, kyssede jeg dig simpelthen. Jeg downloaede Vista driverne og kørte dem som adminstrator. Alt virker nu, und tagen fingerprint og jeg kan heller ikke tegne et M, på skærmen for at åbne mediasmart menuen, men det overlever jeg nok.
Mange mange tak for hjælpen. You made my day. Ligger du ikke et svar?
Det er lidt mærkeligt. Der er tit jeg opretter et svar og så kommer teksten ikke med. Men som jeg skrev igår.
Jeg er nu også til kvinder, men det svimlede for mine øjne at lykke, da jeg fandt ud af det virkede.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.