Avatar billede Slettet bruger
09. februar 2010 - 15:17 Der er 4 kommentarer

Office 2007

Har lige købt og inst. Micr Off 2007. De nye ikoner på skrivebordet virkede ikke. Slettede dem og gik til alle programmer, højreklikkede på Office 2007, derefter end til. Men her vises kun flytbare diske. A, D, E  o.s.v., Trak så de nye programmer via musen til skrivebordet. Lykkedes. Jeg beder om hjælp til genetablering af mine mistede funktioner.
Avatar billede Slettet bruger
09. februar 2010 - 15:20 #1
Rettelse til mit spørgsmål: Læs venligst: "derefter send til"
09. februar 2010 - 15:41 #2
Velkommen til E. ...

... De nye ikoner på skrivebordet virkede ikke... - hvordan det ???

...genetablering af mine mistede funktioner... - ikke forstået ?

PS: Win98, ME, W2000, XP, Vista, Win7, ... ?
Avatar billede Slettet bruger
09. februar 2010 - 16:00 #3
Har Windows XP prof.Ved indlæsning af nye programmer oprettes der normalt et Ikon på skrivebordet. Også i dette tilfælde, men de kunne ikke bruges til at åbne mine Office 2007 programmer. Flyttede dem herefter via musen til skrivebordet. Mit problem er, at når jeg går ind i "alle programmer" og højreklikker på f.eks. Office 2007, så ser det ud til at jeg ikke længere har adgang til mine "normale" valgmuligheder, når jeg klikker på "send til". Der vises som tidligere anført kun: Drev a:, Drev D: etc. (som jeg tyder det = de flytbare diskdrev.) ER der hjælp at hente ??? Jeg er ikke nogen nørd ud i brugen af en computer og måske udtrykker jig mig forkert.
09. februar 2010 - 17:28 #4
Hmmm... prøv en "Systemgendannelse" fra FØR Office2007 instalationen...
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Computerworld tilbyder specialiserede kurser i database-management

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester