Avatar billede pillpopper Nybegynder
08. marts 2010 - 17:54 Der er 6 kommentarer og
1 løsning

Er en Paypal konto sikkert

Hej

Jeg vil spørge om der er nogen der ved om en Paypal konto er en sikker måde at betale for sine vare på.?

Jeg vil købe en vare over internettet og de tager enten imod bank til bank overførelse (hvilket jeg ikke er meget for for så kan jeg jo tabe mine penge uden at kunne gøre noget hvis jeg ikke modtagere varen jeg har bestil.

Men så kan jeg se at der er mulighed for at betale med en Paypal konto og tænkte om det var en sikker måde at betale på og sikre man får det man har bestilt for sine penge på lige fod som en Ewire konto.?

Siden jeg omtaler Paypal er her: https://www.paypal.com/dk

Nogen bud.?
Avatar billede claes57 Ekspert
08. marts 2010 - 18:09 #1
det bedste for danskere er dankort-betaling.
Men Paypal lever af, at kunder er tilfredse med betalingen - så de har heller ikke råd til, at der svindles.
Avatar billede pillpopper Nybegynder
08. marts 2010 - 18:16 #2
TAK for dit HURTIGE svar:-)

ok så du vil sige at jeg sagtens kan følge mig tryk ved at fortage en handel gennem Paypal i form af hvis jeg ikke får min vare så får sælgeren heller ikke deres betaling.?
Avatar billede erikjacobsen Ekspert
08. marts 2010 - 19:30 #3
Nej, du kan ikke være sikker. Om du får din vare eller ej, vil være påstand mod påstand fra dig og sælger. Paypal har ganske vist en politik, der sikrer at man kan klage, men en prof. svindler vil nok kunne klare det.
Avatar billede claes57 Ekspert
08. marts 2010 - 19:32 #4
Jeg har selv købt et par ting betalt med paypal - software - det gik helt godt.
Men de sidste 4 år har jeg kun købt via dankort - kan de ikke, så finder jeg en anden sælger. Jeg har faktisk sat mit dankort på spil for venner, der ikke turde bruge deres eget kort.

Og din idé med at undgå bankoverførsler er helt korrekt - det er den sikre måde at tabe penge på. Der er INGEN garanti for noget.
Avatar billede mikaelch Novice
08. marts 2010 - 22:15 #5
som forbruger er du dårligere stillet med paypal

http://www.forbrugerraadet.dk/?cid=5811
Avatar billede pillpopper Nybegynder
09. marts 2010 - 18:43 #6
Tak for de svar der er kommet pt.

Jeg læser lige det link mikaelch har postet og vender tilbage.
Avatar billede pillpopper Nybegynder
05. august 2010 - 04:56 #7
Undskyld mit sene svar. Tak for hjælpen;-)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Computerworld tilbyder specialiserede kurser i database-management

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester