22. marts 2010 - 14:34Der er
3 kommentarer og 1 løsning
Bruge formular til at oprette ny kolonne i tabel
Jeg har en fornemmelse af, at løsningen er simpel, men lige nu kan jeg ikke rigtigt få det vendt rigtigt inde i mit hovede.
Jeg har en masse punkter (>300) hvor der regelmæssigt bliver foretaget nogle målinger. Disse målinger vil jeg gerne have tastet ind i en ny kolonne for hver måling. Hvordan gør jeg lige det smartest ? I Excel og laver en sammenkædet tabel ? eller kan jeg i en formu-lar tilføje en kolonne til min tabel, hver gang jeg får et nyt sæt målinger ? Eller har I et endnu bedre løsningsforslag ?
Punkterne er mere specifikke end bare punkt, og jeg vil bruge Access pga af rapporte-ringen.
Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.
Jeg vil mene, at du ikke skal have en kolonne for hver måned. Du bør samle alle aflæsningerne i det samme felt med angivelse af en dato. Så kan du med funktionen DatePart i en forespørgsel til hver en tid uddrage måned og år samt dato og sammenligne
DatePart, den kender jeg ikke, arbejder i øvrigt i Access2000. Jeg er dog nød til at have hver måling i hvert sit felt, da jeg også skal kunne lave statistik på forskellige grupperinger af punkterne. Det mest korrekte ville nok være, at have en kolonne til dato for målingerne, det er jo bare en hulens masse gange, at skulle indtaste den samme dato. Er jeg ovre i noget med en underformular nu ?
Ved indtastning af mange datoer, kan du i tabellen blot rette "Standardværdi" for nye poster til den dato du ønsker, så skal du kun indtaste datoen een gang.
Jeg havde glemt denne. Tak for hjælpen (det blev løsningen med standardværdien)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.