Avatar billede stu4 Nybegynder
26. marts 2010 - 15:46 Der er 6 kommentarer

Internet til PS3 og andet

Hej Folkens

Jeg vil gerne have internet til min PS3. Fra internet-stikket i væggen går der ledning op til " WAN " på modemmet, hvor der yderligere er LAN A, LAN B og LAN C. LAN A bruger jeg til min laptop. Jeg har for sjov prøvet de andre LAN udgange, men nej... intet internet. Hvad skal jeg tilslutte af udstyr for at kunne trække ledninger til min PS3 og måske en fremtidig leje-film-boks. Kræver det noget specielt? F.eks flere IP-adresser?

Hilsen Martin
Avatar billede Slettet bruger
26. marts 2010 - 17:28 #1
Du har højst sandsynligt brug for en såkaldt router. En anordning der gør det muligt at, præcis, dele en internetforbindelse med tilhørende ip-adresse.
På Edbpriser.dk kan søges i en lang række forskellige routere i forskellige prisklasser, trådede og trådløse:
kortlink.dk/7mfm
Avatar billede ksoren Nybegynder
26. marts 2010 - 17:49 #2
Hvad hedder det modem?
Avatar billede stu4 Nybegynder
27. marts 2010 - 10:16 #3
Hmm.. der står ikke noget tydeligt, men under den står der: i3 micro technology ab, Model: Vood 142
Avatar billede Slettet bruger
27. marts 2010 - 10:30 #4
Hmm... Meget mystisk. For mig ser det ud som om I3 Micro Technology er blevet til Tilgin, og at det er et dansk firma der producerer internetløsninger til erhvervslivet.
Modellen Vood 142 kan jeg heller ikke finde noget på.
Avatar billede stu4 Nybegynder
27. marts 2010 - 10:53 #5
Skal man have en bestemt router afhængig af modemmet?
Avatar billede Slettet bruger
27. marts 2010 - 19:46 #6
Nej, de fleste (for ikke at sige alle) routere virker med alle normale modemmer. Chancen for at der opstår et problem er minimal.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester