18. april 2010 - 11:30Der er
6 kommentarer og 1 løsning
Problem med identifikation af ekstern harddisk
Hej,
Jeg har en ekstern harddisk (Western Digital Passport som forbindes via USB, sådan at jeg efter backup kan fjerne den fra hjemmet indtil næste backup). Når jeg isætter USB-stik kan jeg se at PC identificerer at der er tilsluttet en ny enhed. Hvis jeg åbner eks. Explorer for at tilgå drevet vises det derimod ikke.
Er der nogen som kunne have en ide om hvad det er som skjuler at drevet vises ?
Hvis jeg tilslutter drevet på andre PC'ere bliver det fint vist ! Jeg bruger Windows Vista.
Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.
Hmm... Havde lidt ala det samme problem under Windows 7, jeg gik ind i enhedshåndtering og kunne finde den eksterne harddisk derinde, men den var deaktiveret, så jeg aktiverede den igen. Prøv lige at se om du kan gøre det samme :-)
Hvis jeg går ind i enhedshåndtering virker det som om den også er registreret og er aktiv.
Diskhåndtering ? - Hvis jeg åbner oversigt over Computer kan jeg se alle drev på nær ekstern. Hvordan søger jeg ("Find din disk") så jeg kan tildele drevbogstav ? Problemet er at jeg kan se drevet på flere måder (USB, enhedshåndtering), men ikke få adgang/se det hvis jeg bruger Explorer etc.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.