Avatar billede oleskou Nybegynder
17. juli 2010 - 23:49 Der er 9 kommentarer og
1 løsning

Alvorlig fejl ved install. af HP Printer 7180 all in one

Ved en geninstallering af det fulde program til HP Printer All-in-one C7180 melder programmet ved ca. 94% installering om en alvorlig fejl. Det er filen hpzwrp01.exe der stopper processen.
Jeg har prøvet at rense comp. fuldstændig for alt hvad der har med HP at gøre, men lige meget hjælper det. Har også prøvet at downloade den engelske version. Der må være et eller andet i min comp. der reagerer på filen. Bruger Vista Home Premium 32 bit.
Mange har haft dette problem. HP kan ikke hjælpe.
v.h.
Oleskou
Avatar billede Poko1 Ekspert
18. juli 2010 - 00:38 #1
Og du ved at du ikke må have printeren tilsluttet før instalationen beder dig om det?
Avatar billede Slettet bruger
18. juli 2010 - 01:16 #2
Nogle programmer f.eks. Zonelab kan ikke geninstalleres før man har fjernet info om programmet fra Windows/Prefetch. Jeg ved ikke om det gælder for HP, men det er da et forsøg værd. Men det har du måske allerede prøvet?
18. juli 2010 - 08:44 #3
HøjreMusseTast - "Kør som Administrator..." ???
Avatar billede 220661 Ekspert
18. juli 2010 - 09:45 #4
#1 Normalt meget vigtig detalje, hvis udstyret tilsluttes med usb.
Men lige hvordan det gøres står i din manual, som du vel har?

Hvis problemet kun er ved geninstallation, må problemet være at der ikke bliver ryddet ordentlig op efter fjernelse af den gamle software. Man kunne jo prøve at fjerne dette med Revo uninstaller, og herefter køre en oprydning med CCleaner.
Avatar billede oleskou Nybegynder
18. juli 2010 - 23:36 #5
Ja, det er jeg helt klar over! Tak!
19. juli 2010 - 06:35 #6
<oleskou>: DU skal ikke selv lægge [svar]; er 'reserveret' til (til løsninger og pointgivning) ...
Avatar billede oleskou Nybegynder
21. juli 2010 - 09:33 #7
Hej Karise_Larry
Det er altsammen gjort adskillige gange. Jeg har virkelig været helt i bund med alt. Det jeg kunne ønske, er at høre fra en, der har haft samme problem og fået det løst.
Jeg tror stadig på en programfejl i.f.t. Vista, da problemet er behandlet adskillige steder i Europa på internettet.
Kun i Danmark er der ikke meget debat om dette.
Mærkeligt at HP ikke reagerer.
v.h. Oleskou
Avatar billede oleskou Nybegynder
21. juli 2010 - 09:37 #8
Jeg glemte at tilføje "m. flere" efter Karise_Larry.
Sorry
oleskou
Avatar billede oleskou Nybegynder
17. september 2010 - 09:41 #9
Jeg har ikke fået nogen løsninger der har løst problemet.
Jeg lukker nu tråden og køber en anden printer.
Tak for indlæggene.
V.h.
Oleskou
Avatar billede oleskou Nybegynder
02. oktober 2010 - 19:36 #10
Jeg har ikke fået løsningen på mit problem fra nogen der selv har været i samme situation og løst problemet.
Jeg har derfor købt en ny printer af et andet fabrikat.
HP er inkompetente i dette problem
Hilsen Oleskou
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester